| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > GPS czy AGPS – czym się różnią i co jest lepsze?

GPS czy AGPS – czym się różnią i co jest lepsze?

Żyjemy w czasach, w których podróżowanie z nawigacją GPS jest o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze. Oprócz tego, nawigacje GPS nie są jedynie wyposażeniem dodatkowym luksusowych samochodów, obecnie GPS można znaleźć w droższych modelach telefonów komórkowych. I w tym momencie pojawia się pewna niejasność, gdyż można spotkać się zarówno z modułami GPS jak i AGPS w telefonie. Na czym polega różnica i jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia podstawowych pojęć. GPS, to z języka angielskiego Global Positioning System. System ten powstał dużo wcześniej niż AGPS (Assisted GPS). Główna różnica między obiema technologiami polega przede wszystkim na sposobie odnajdywania lokalizacji urządzenia. GPS pracuje bazując na satelitach i ich położeniu, które jest wykrywane na podstawie sygnału. Sygnał z kolei jest przekazywany z odbiornika do satelity i w drugą stronę. Odbiornik GPS łączy się s kilkoma, lub w przypadku najnowszych urządzeń, nawet z kilkunastoma satelitami jednocześnie, żeby jak najlepiej określić bieżącą pozycję odbiornika. W przypadku AGPS, technologia działania jest nieco inna. Polega ona na obliczaniu położenia urządzenia, na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM, inaczej mówiąc anten nadawczych operatorów komórkowych. A jak jest z dokładnością obu technik?

Zobacz również: Jak wybrać przenośną mysz do notebooka?

Dokładność namierzania pozycji w przypadku GPS i AGPS jest różna w różnych warunkach. Rzecz jasna jest to uzależnione od sposobu, w jaki dane urządzenia obliczają swoje położenie. W przypadku GPS, które korzysta z sygnału z satelit, które z kolei krążą z dużą prędkością wokół ziemi, istnieje pewna przewaga nad AGPS, która bazuje na naziemnych i nierównomiernie rozlokowanych stacjach bazowych GSM. Dokładność AGPS zależy w głównej mierze od tego, w jakich odległościach i jak dużo stacji znajduje się na danym obszarze. Jak to przekłada się na praktykę? Otóż w większych miastach, w których liczba nadajników BTS, sygnał urządzenia z AGPS jest silniejszy i bardziej dokładny. Niestety poza miastem, gdzie liczba nadajników jest o wiele mniejsza, sygnał również jest słabszy i mniej dokładny. W rezultacie, urządzenie z AGPS jest nieco mniej precyzyjne od „starego” GPS, jednak nie jest to przerażająca różnica. Jeśli mamy to przełożyć na liczby celu lepszego zobrazowania, warto zapamiętać, że dokładność AGPS w mieście wynosi około 20-30 metrów, natomiast dobrej jakości GPS oblicza pozycję z dokładnością do około 5-10 metrów, a w przypadku nawigacji turystycznych może to być nawet do kilku metrów. A jak sprawa wygląda z zasięgiem obu rozwiązań?

Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?

Opisując kwestie dokładności, nawiązaliśmy pośrednio do zasięgu urządzeń. Generalnie zasięg GPS i AGPS jest w pewnym stopniu porównywalny, szczególnie jeśli chodzi o gęsto zaludnione i zurbanizowane kraje, w tym Polskę. Znacząca różnica może pojawić się w niektórych częściach Azji oraz Afryki. Jak można wywnioskować, niewielkie zaludnienie sprawia, że na danym terenie jest niewiele nadajników BTS, a na dodatek odległości między nimi są bardzo duże. Rzecz jasna nie ma to znaczenia, jeśli mamy zamiar podróżować jedynie po Polsce lub okolicznych krajach, wtedy wybór AGPS będzie rozsądny. GPS natomiast działa bezproblemowo niemal wszędzie. Świadczyć może o tym fakt, że z tej technologii korzystają badacze na Antarktydzie lub kierowcy rajdowi w pustynnym Rajdzie Dakar.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK