REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing

Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing /fot.shutterstock
Coraz więcej firm inwestuje w cloud computing /fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nad Polskę nadciągają gęste chmury. To dobra prognoza zarówno dla konsumentów, jak i świata biznesu. Segment cloud computing należy do najszybciej rozwijających się obszarów rynku IT nad Wisłą. Chmura jest dziś szczególnie popularna wśród firm zajmujących się analityką internetową, jednocześnie zyskuje spore grono zwolenników wśród małych i średnich firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na działanie w chmurze ze względu na usprawnienie pracy.

Najważniejsze zalety przeniesienia środowiska firmowego do chmury to zwiększenie bezpieczeństwa, obniżenie kosztów i większa mobilność danych.
Zainteresowanie szeroko pojętym „cloud computingiem” rośnie intensywnie we wszystkich sektorach gospodarki i wszystkich typach firm.

REKLAMA

A co o chmurze myślą sami przedsiębiorcy?

Z badań przeprowadzonych wśród przedstawicieli sektora MŚP wynika, że już dwie trzecie firm w Polsce korzysta z co najmniej jednego rozwiązania chmurowego. Z roku na rok wzrasta świadomość korzyści wynikających z użytkowania chmury. Machina dopiero się rozkręca, a już 77% przedsiębiorców wskazuje, że największą zaletą chmury jest łatwa komunikacja wewnątrz firmy, 74% przekonuje możliwość pracy zdalnej, a 72% ceni łatwość przechowywania danych. Prognoza jasno pokazuje, że w niedługim czasie nie tylko będzie rosła liczba przedsiębiorców wdrażających cloud computing, ale też firmy będą bardziej kompleksowo korzystały z tego usprawnienia.

Jak to się stało?

Na rynek ruszyli wszyscy ci, którym jeszcze całkiem niedawno inwestycja w chmurę wydawała się zbyt ryzykowna. Często są to klienci, którzy dołączając do drużyny cloud computing wchodzą z impetem w całe przedsięwzięcie i nadają rozmach całemu rynkowi usług opartych na chmurze. A kto się wsłucha, ten dostrzeże jasny sygnał – wzrasta zaufanie do wirtualnych rozwiązań.

Dlaczego polskie firmy inwestują w cloud computing?

Sprawny przepływ informacji dzięki chmurze

Chmura odgrywa bardzo ważną rolę w systemie przetwarzania informacji. Dzięki chmurze dane gromadzone są w jednym miejscu, a dostęp do nich można uzyskać w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie dokumenty można swobodnie modyfikować  w czasie rzeczywistym i nadawać różne poziomy dostępu. Nie zapominajmy też o usprawnieniu komunikacji wewnątrz firmy – to nie lada gratka dla średnich i dużych firm, które od dawna próbują tkać sieć skutecznych połączeń pomiędzy pracownikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chmura na straży komunikacji

Fundament każdego udanego projektu to skuteczna komunikacja z każdą osobą w firmie. O ile jest to oczywiste, to na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej polskich przedsiębiorców właśnie w chmurze dostrzega możliwość usprawnienia wewnątrz firmowej komunikacji. Co więcej, właściciele firm w końcu mogą pracować zdalnie z resztą swojej załogi - w tym samym czasie z każdego zakątka świata.

Oszczędności pod chmurą

Przedsiębiorcy podkreślają też, że rozwiązania chmurowe są tańsze niż skomplikowana infrastruktura IT. Doceniają to głównie małe i średnie firmy, gdzie nakłady poniesione na zbudowanie profesjonalnej infrastruktury IT są nieporównywalnie większe niż podstawowe działania w chmurze obliczeniowej.

Czego najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy?

Skoro mowa o rozwiązaniach IT, nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że największa obawa dotyczy możliwości utraty danych poprzez ataki zewnętrzne. Mówi o tym 36% przedstawicieli firm. Pozostali  obawiają się raczej braku dostępu do informacji w przypadku braku połączenia z Internetem. Dostawcy wirtualnej chmury uspokajają jednak, że wszystko to zależy od sposobu zarządzania tożsamością użytkowników. W chmurze w prosty sposób można tworzyć systemy z różnymi poziomami dostępu i zabezpieczyć wszystkie poufne informacje.

Nad Polskę nadciągają gęste chmury

REKLAMA

Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że chmura już na stałe wpisała się w biznesową rzeczywistość. Ułatwia ona przepływ informacji, komunikację wewnątrz firmy, pozwala na pracę zdalną i co ważne, jest tańsza i bezpieczniejsza niż profesjonalna infrastruktura IT.

Świat powoli chowa się za chmurą. Zarówno świat biznesu, jak i konsumentów. Rynek cloud computing w Polsce wyraźnie nabiera rozpędu.  Oznacza to, że chmura to jeden z motorów napędowych krajowego rynku IT i z pewnością obszar, w którym dostawcy mogą swobodnie szukać możliwości rozwoju.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Autopromocja
S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA