REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie połączyć naukę z biznesem?

Bartłomiej Ślawski
Country Manager VMware w Polsce
Jak skutecznie połączyć naukę z biznesem? /Fotolia
Jak skutecznie połączyć naukę z biznesem? /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasach nieustannego rozwoju technologii często można usłyszeć o potrzebie wprowadzenia innowacyjności w środowisku akademickim, które nierzadko broni się przed komercjalizacją prowadzonych badań. Jak pogodzić naukowy charakter jednostek badawczych z wymaganiami świata biznesu? Doskonałym przykładem może być Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT).

Parków naukowo-technologicznych jest w Polsce coraz więcej, jednak poznańska placówka zajmuje wśród nich wyjątkowe miejsce – jej historia sięga 1995 roku, co czyni ją pierwszą taką instytucją w kraju. Podstawowym założeniem Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest połączenie nauki z biznesem. Dzięki takim obszarom działalności jak usługi badawcze, wspieranie przedsiębiorczości oraz transfer technologii, ośrodek tworzy doskonałe warunki do komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych.

REKLAMA

Z oferty PPNT korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, których celem jest poprawienie pozycji na rynku poprzez wzrost innowacyjności (często są to przedstawiciele branży finansowej czy twórcy oprogramowania), jednostki badawczo-rozwojowe czy samorządowe, a także pracownicy naukowi uczelni wyższych oraz startupy. Początkujące przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie merytoryczne, pomoc w pozyskiwaniu środków, świetnie wyposażone powierzchnie laboratoryjne i biurowe, a także na doskonałe zaplecze IT. 

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Biznes nowoczesny, czyli zwirtualizowany

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DataCenter PPNT od wielu lat świadczy usługi kolokacji serwerów dla lokatorów Parku. Aby umożliwić korzystanie ze swoich usług również podmiotom spoza Parku, stworzono nowoczesne centrum danych oraz rozszerzono wachlarz usług o model IaaS (ang. Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa). W tej sytuacji konieczne okazało się zapewnienie jak największej elastyczności udostępniania zasobów centrum danych oraz ich skalowalności i rozliczania.

Nowo powstała struktura wirtualizacyjna zapewnia klientom pewną swobodę w zarządzaniu wykupionymi zasobami i sprawowaniu nad nimi kontroli. Ponadto dostawca usługi nie musi angażować swojego zespołu do wykonania każdej czynności administracyjnej – zarówno w zakresie wirtualnych serwerów, pamięci masowych czy też środowiska sieciowego. Bardzo ważna jest również gwarancja bezpieczeństwa udostępnianych zasobów oraz ciągłości dostępu do nich.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie


Korzyści biznesowe

REKLAMA

Aktualnie klienci DataCenter PPNT otrzymują nie tylko moc obliczeniową, pamięć operacyjną czy przestrzeń dyskową, ale całą infrastrukturę wirtualną, która składa się na wirtualne centrum danych. Mowa tu między innymi o urządzenia sieciowych, firewallach czy przełącznikach. Klient może tworzyć swoją prywatną sieć, w zależności od potrzeb może również samodzielnie konfigurować usługi. To bardzo ważne ułatwienie, ponieważ gwarantuje niezależność od dostępności dostawcy oraz oszczędność czasu. Wszystkie planowane zmiany klient może wykonać samodzielnie z poziomu panelu administracyjnego, a zastosowane technologie umożliwiają skrócenie czasu realizacji takich potrzeb nawet do kilku minut. Na poziomie operacyjnym możliwe jest także skorzystanie z funkcji mikrosegmentacji sieci, która zapewnia izolację systemów krytycznych – zwiększa więc poziom bezpieczeństwa.

Wykorzystanie wyżej wspomnianych rozwiązań umożliwiło stworzenie wydajnego, łatwego w zarządzaniu środowiska IT. Olbrzymią korzyścią dla przedsiębiorstw i jednostek naukowych jest także elastyczny model rozliczania za usługi, który bazuje na ilości wykorzystanych zasobów, co pozwala na optymalizację kosztów. Klienci doceniają najwyższy poziom ochrony udostępnianych zasobów oraz ciągłość dostępu do nich.

Przykład DataCenter PPNT pokazuje w praktyce, że zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych zapewnia elastyczność, niezależność i bezpieczeństwo, które są niezbędne do zyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. Dzięki dostępności do szerokiej oferty Parku klienci mogą się skupić na działalności biznesowej lub naukowej – bez obaw o środowisko IT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA