REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 trendów marketingowych, które czekają nas w 2016 roku

Biznes, internet, fot. Fotolia
Biznes, internet, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Media cyfrowe przeszły prawdziwą metamorfozę w ciągu ostatnich kilku lat, jednak firmy często nie są w stanie poradzić sobie z nawałem innowacji i nowych sposobów na dotarcie do klientów. Co to oznacza dla ambitnych marketerów, którzy już zastanawiają się, jak odnieść sukces w 2016 roku? Zamiast koncentrować się na tradycyjnych kanałach komunikacyjnych, należy spojrzeć naprzód i zastanowić się, jak wykorzystać nowe trendy, aby pokonać rywali rynkowych i zaspokoić potrzeby klientów. Poznaj trendy i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w 2016 roku.

REKLAMA

#1: Dominacja urządzeń mobilnych

W 2015 roku wiele się wydarzyło w sferze mobile. Google ogłosiło, że ruch pochodzący z urządzeń mobilnych przekroczył ruch na desktopach w dziesięciu różnych krajach. Wprowadzono również aktualizację algorytmu o nazwie „Mobilegeddon” (https://en.wikipedia.org/wiki/Mobilegeddon), która spowodowała, że strony zoptymalizowane pod urządzenia mobilne zyskały znaczną przewagę nad konkurentami, którzy nie dostosowali się do zmian. Według Google strona zoptymalizowana pod desktop nie jest już potrzebna – wystarczy strona, która sprawnie wyświetla się na smartfonach i tabletach. Z pewnością nie wpłynie to na wielkość ruchu na desktopach, lecz wyraźnie widać, w którą stronę skłania się Google. Warto wziąć to pod uwagę i przygotować własną stronę, wykorzystać opcje reklamy mobilnej oraz zastanowić się nad możliwościami aplikacji w biznesie.

#2: Blokowanie reklam wpłynie na strategię promocji marki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podstawowa strategia marketingowa zawsze składała się z promocji i reklamy produktów lub usług do ostrożnie dobranej grupy odbiorców, niezależnie od ich miejsca w procesie zakupowym, który jak wiadomo składa się z wielu etapów (zbieranie informacji, porównywanie opcji, metody płatności itd.) Szybki mobilny Internet i mnóstwo informacji w sieci sprawia jednak, że większość tradycyjnych reklam jest ignorowanych lub wręcz blokowanych. Jeśli pragnę kupić nowy telefon, zamiast klikać na reklamę, wolę wpisać nazwę urządzenia do wyszukiwarki i szybko przeczytać kilka recenzji.

Aktualnie, klienci nie oczekują perswazji, lecz rzetelnych, wartościowych informacji, które pomogą im podjąć właściwą decyzję. Zarówno urządzenia korzystające z systemu Android, jak i iOS umożliwiają instalację aplikacji automatycznie blokujących reklamy. Rozszerzenie typu Ad Blocker Plus jest już dostępne dla przeglądarek takich jak Firefox czy Chrome od wielu lat, i codziennie korzystają z niego miliony osób. Warto więc przemyśleć strategię promocji i zabezpieczyć się na przyszłość. Zamiast na reklamę, część budżetu marketingowego warto wykorzystać na tworzenie contentu, który zostanie doceniony przez potencjalnych klientów i rozprzestrzeniony w sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

#3: Rozwój technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2016 roku na rynku pojawi się rewolucyjne urządzenie o nazwie Oculus Rift. Jest to zestaw typu headset, który pozwoli użytkownikom na wkroczenie do świata wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnym okularom, po raz pierwszy w historii, klienci na rynku masowym będą w stanie doświadczyć wirtualnej rzeczywistości (VR) w zaciszu własnego mieszkania. Trudno zakładać, że Rift od razu zaoferuje funkcje marketingowe. Jeśli jednak zauważymy wzrost popularności produktu oraz nowe modele (jak w przypadku pierwszych smartfonów), Oculus z pewnością wpłynie na to, jak marketerzy będą komunikować się z klientami.

Urządzenie umożliwi personalizację treści na bardzo wysokim poziomie i tworzenie kampanii marketingowych, których klienci nie będą w stanie zignorować, tak jak ma to miejsce w przypadku TV lub reklam typu display. Trudno przewidzieć, czy Rift rzeczywiście zrewolucjonizuje rynek, czy okaże się tylko kolejnym gadżetem, jak Google Glass. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić rozwój tego typu technologii w 2016 roku.

#4: Treści wideo jeszcze bardziej zyskają na popularności

Według Cisco, jeszcze przed 2017 treści wideo będą generowały około 69% ruchu w sieci. Nie powinno to nikogo dziwić. Ostatnio widzimy, że coraz więcej marek zaczyna inwestować w kampanie wideo i współpracę z vlogerami. Jednak oprócz wysoko budżetowych produkcji, w 2016 roku zauważymy jeszcze więcej treści wygenerowanych przez użytkowników. Dla przykładu, nowy iPhone posiada 12-megapikselową kamerę, a stworzone w ten sposób wideo można szybko edytować i opublikować nowe treści w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. W gruncie rzeczy, wszyscy zamieniamy się w profesjonalnych fotografów i nikt już nie potrzebuje całej ekipy filmowej, aby stworzyć skuteczną reklamę. Obecnie potrzeba nam raczej zaangażowanych marketerów, którzy będą w stanie stworzyć niskobudżetowe treści, które mimo wszystko zainteresują potencjalnych klientów. 

#5: Internet rzeczy (ang. Internet of Things – IoT)

Do roku 2020 liczba urządzeń podłączonych do sieci przekroczy 40 miliardów. Technologie wearables (akcesoria takie jak zegarki iWatch lub okulary Google Glass) zyskają jeszcze większą popularność, a coraz więcej urządzeń typu RTV i AGD będzie można obsługiwać przy pomocy mobilnego Internetu. Oznacza to, że marketerzy będą mieć dostęp do szerszego zakresu informacji na temat konsumentów. Dane te będą dotyczyły codziennych nawyków indywidualnych użytkowników. Być może oznacza to, że niedługo będziemy w stanie namierzać każdy krok potencjalnych klientów. Dla marketerów oznacza to, że w przyszłości dane będą oparte o konkretne zachowania oraz lokalizację. Technologia ta może wydawać się dość niepokojąca, lecz marki z pewnością nie zawahają się jej użyć.

Podsumowanie

Gdy przyjdzie czas na przygotowanie planu marketingowego na kolejny rok, upewnij się, że powrócisz na chwilę do tego artykułu i dokładnie zastanowisz się nad tym, jak wykorzystać opisane tutaj trendy na własną korzyść. Zasady skutecznego marketingu są stałe, lecz każdego roku pojawiają się zupełnie nowe technologie (np. Internet rzeczy lub technologie zbliżeniowe) i metody komunikacji. Widzimy również zmiany w sposobach konsumpcji treści: trzeci ekran, live streaming, kultura „always on” oraz zwiększenie prędkości i dostępności Internetu mobilnego to tylko niektóre ze zjawisk, na które trzeba się przygotować w 2016 roku.

Co o tym sądzisz? Czy znasz inne trendy technologiczne lub marketingowe, na które należy zwrócić uwagę w ciągu następnych dwunastu miesięcy? Podziel się opinią w sekcji komentarzy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autor: Marta Więcław Grupa TENSE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA