| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Jedna ładowarka dla laptopów i telefonów w UE

Jedna ładowarka dla laptopów i telefonów w UE

Komisja Europejska jest na dobrej drodze do wprowadzenia regulacji, która ustanowi jeden rodzaj ładowarki do wszystkich telefonów różnych producentów. Jeśli idea wejdzie w życie, to następnym krokiem będzie standaryzacja ładowarek dla pozostałych urządzeń mobilnych, m.in. laptopów.

Gunter Verheugen, unijny komisarz do spraw przemysłu i przedsiębiorczości, twierdzi, że już niedługo użytkownicy urządzeń mobilnych w całej Unii Europejskiej powinni doczekać się rozwiązania problemu zróżnicowanych ładowarek do telefonów i laptopów.

Verheugen oznajmił, że projekt zakładający ustanowienie jednego rodzaju ładowarki do wszystkich telefonów został już podpisany przez 10 kluczowych dla rynku europejskiego producentów tego sprzętu. Według komisarza deklaracja ta przekłada się na ponad 90% urządzeń znajdujących się na rynku.

Komisarz dodał, że gdyby firmy nie popisały podobnej deklaracji dobrowolnie, to Unia zmusiłaby ich do standaryzacji poprzez implementację odpowiednich aktów prawnych.

Jednocześnie ze standaryzacją ładowarek telefonicznych, Unia zamierza realizować projekt ujednolicenia zasilaczy obsługujących zarówno telefony, jak i inne urządzenia przenośne. Komisarz dodał, że drugi projekt jest już znacznie trudniejszy w realizacji, laptopy do ładowania wymagają bowiem ponad 100 razy większej dawki energii elektrycznej (1,5 wata w stosunku do 100 watów).

Sprawę skomentowała Bridget Cosgrave, dyrektor Digital Europe, która powiedziała, że pomysł z jednym rodzajem ładowarki do wszystkich urządzeń mobilnych jest tak samo interesujący, jak trudny do realizacji. Cosgrave dodała, że producenci aktualnie wolą koncentrować się na bardziej realnych rozwiązaniach.

Stanowisko to potwierdziła Susan Smith, rzeczniczka Nokii, która powiedziała, że firma nawet nie rozpatruje takiej możliwości. Smith zauważyła również, że podobne rozwiązanie jest aktualnie technicznie niewykonalne.

Przy okazji poznaliśmy kilka ciekawych danych dotyczących popularności telefonów komórkowych w Europie. Verheugen oznajmił, że w Unii Europejskiej znajduje się od 350 do 400 mln aktywnych telefonów komórkowych. Użytkownicy wymieniają swoje urządzenia w skali około 180 mln egzemplarzy rocznie.

Verheugen twierdzi, że pierwsza generacja uniwersalnych ładowarek powinna pojawić się w połowie przyszłego roku. Modele obsługujące wszystkie rodzaje telefonów trafią na rynek w ciągu trzech lat.

Źródło: PC WORLD

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK