| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Dyski SSD

Świat idzie do przodu - rośnie również moc obliczeniowa procesorów, mamy coraz szybsze karty graficzne, kolejne standardy pamięci RAM, które w założeniu mają działać jeszcze szybciej i zapewnić większą przepustowość. Tego pędu ku szybkości przez ostatnie lata nie dało się zauważyć tylko w jednym segmencie podzespołów komputerowych. Mowa oczywiście o dyskach twardych.. Receptą na te ograniczenia mają być dyski SSD.

    Celem SSD jest zastąpienie dysków twardych. Podstawową zaletą SSD jest brak ruchomych części. Dodatkowo dyski te charakteryzują się zdecydowanie krótszym czasem dostępu do danych (kilkadziesiąt razy), cichą pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (powodowane np. wstrząsami w czasie pracy lub upadkiem z wysokości).


Zasadniczo dyski SSD dzielimy na dwa typy, droższe i wydajniejsze modele wykorzystujące pamięci SLC (Single Level Cell) oraz tańsze i nieco wolniejsze pamięci MLC (Multi Level Cell). Oba typy różnią się jedynie liczbą bitów, którą można zapisać w jednej komórce, dla SLC jest to 2, dla MLC jest to 3, co oczywiście ma wpływ nie tylko na cenę, ale również na żywotność i prędkość dysku. Sytuacja na rynku jest o tyle klarowna, że praktycznie wszystkie komercyjne rozwiązania korzystają z pamięci MLC, a znacznie droższe dyski SLC dostępne są głównie na rynku korporacyjnym.

Nie inaczej jest i w naszym przypadku, gdzie wszystkie testowane modele oferują ten sam rodzaj pamięci i różnią się zazwyczaj jedynie kontrolerem. Warto w tym miejscu wspomnieć również o czasie "życia" dysku MLC, przyjęło się, że każda komórka może być zapisana i skasowana około 10 000 razy (100 000 dla SLC) zanim stanie się bezużyteczna. 

Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów zapobiegających ciągłemu zapisywaniu tych samych komórek, producenci dysków SSD oceniają typową żywotność swoich produktów na 10-15 lat, czyli w praktyce problem żywotności pamięci NAND dotknie mniej niż 1% użytkowników.

Dyski SSD w czasie pracy ze względu na brak elementów mechanicznych same z siebie nie wydają odgłosów. Konstrukcje pewnych producentów mogą wydawać odgłosy. Źródłem mogą być drgania wentylatorów chłodzących oraz odgłosy pochodzące od dławików w układach zasilających dyski SSD. W tym drugim wypadku słyszalny jest dźwięk wysokiej częstotliwości zmodulowany sygnałem o niskiej częstotliwości skorelowany z obciążeniem dysku (zmiany poboru prądu w zależności od obciążenia).

Obecnie dostępne są na rynku dyski o pojemności 32, 64, 80 120 160 250 GB a nawet 1 TB [Data weryfikacji: 2009-04]. Cena dysków to ok. 10PLN/1GB, zależy także od całkowitej pojemności i producenta.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK