| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Płyty główne i ich rodzaje.

Płyty główne i ich rodzaje.

Bez płyty głównej nasz komputer byłby tylko zbiorem rozrzuconych elektronicznych części. Jest punktem zbiorczym wszystkich elementów składowych urządzenia elektronicznego.

W komputerze montujemy na niej wszystkie najważniejsze moduły, takie jak procesory, pamięci wewnętrzne, dyski twarde, napędy optyczne, karty graficzne etc. Dodatkowo w niektórych konstrukcjach znajdziemy inne urządzenia zewnętrzne (port szeregowy, port równoległy, USB, złącze klawiatury, złącze myszy).

Komputer klasy PC powstał dzięki inżynierom IBM, którzy wpadli na pomysł zbudowania urządzenia wyposażonego tylko w minimum elementów zamontowanych na jednej płycie wyposażonej w gniazda umożliwiające rozbudowanie jej możliwości.

Budowa

Kontrolery poszczególnych urządzeń umieszczone są na mostkach. Mostek północny, podłączony bezpośrednio do procesora przy pomocy magistrali FSB, zawiera kontroler pamięci oraz kontroler szyny graficznej. W przypadku zintegrowania kontrolera pamięci z procesorem mostek ten może nie występować, wówczas bezpośrednio do procesora podłączany jest przez HyperTransport mostek południowy.

Mostek południowy, podłączony do mostka północnego, może zawierać kontrolery PCI, USB, dźwięku, Ethernetu, dysków (ATA, SATA) itp. Do niego też zazwyczaj podłączone są dodatkowe zewnętrzne kontrolery (np. IEEE 1394).

Na płycie znajdziemy oprócz tego taki element jak zegar czasu rzeczywistego (RTC),
jest elementem systemów komputerowych służącym do odliczania czasu niezależnie od stanu komputera (pracy, zablokowania, wyłączenia), montowany jest niemalże we wszystkich komputerach osobistych czy serwerach.

Rodzaje płyt głównych

AT (ang. Advanced Technology) – standard konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów komputerowych do nich. Obecnie wyparty przez ATX.
Standard AT został udostępniony w 1984 r. przez IBM. W odróżnieniu od wcześniejszych standardów: PC i XT, rozpowszechnił się bardzo szeroko ze względu na rozkwit rynku komputerów w latach 80. Klony komputerów IBM używały w tamtych czasach konstrukcji kompatybilnych z AT, przyczyniając się do popularności tego standardu. W latach 90. wiele komputerów wciąż wykorzystywało AT oraz jego odmiany, jednak od 1997 r. do głosu doszedł standard ATX.

ATX (ang. Advanced Technology Extended) – standard konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów komputerowych do nich.
Standard ATX został opatentowany przez firmę Intel w 1995 roku. Był to spory krok naprzód w porównaniu do wcześniejszych konstrukcji typu AT, które królowały przez wiele lat. Zalety tej zmiany były oczywiste, więc ATX wyparł swojego poprzednika z rynku stając się nowym standardem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK