| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Sposób na złodzieja cz.II

Sposób na złodzieja cz.II

Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.

Choć szyfrowanie to dobry sposób ochrony danych, jednak wciąż pozostają pewne potencjalne luki. Po pierwsze, w czasie, gdy notebook jest włączony, pliki są dostępne, więc mogą zostać wykradzione, np. z wykorzystaniem wirusa komputerowego, i są narażone w przypadku zdalnego włamania do komputera. Po drugie, twoje programy których używasz, mogą pozostawiać niepożądane ślady w komputerze, do którego podłączony jest zaszyfrowany dysk. Ten problem rozwiązują programy środowiskowo - systemowe. Pozwalają także na konfiguracje ustawień. W ten sposób ograniczają ilość danych zapisywanych na twardym dysku wbudowanym w notebooka. Takie możliwości oferuje m.in. MojoDrive (www.mojopac.com , MigoSync i MojoDrive mają także funkcje szyfrowania, a Ceedo opcjonalnie współpracuje z programem szyfrującym.

Z kolei Hitachi i Seagate oferują dyski do notebooków z wbudowanymi funkcjami sprzętowego szyfrowania. Znajdziesz je m.in. w notebookach Dell Latitude D630 i D830, które jako pierwsze mają dyski Seagate Momentus 5400 FDE.2. Z kolei rozwiązanie Hitachi Bulk Data Encryption jest dostępne jako opcja do wszystkich modeli dysków TravelStar.

Kłódka i łańcuch

Zabezpieczenia fizyczne to najlepszy sposób, żeby zapobiec kradzieży. Najlepiej zacząć od kamuflażu i używać torby, która nie wygląda jak torba na notebooka. Możesz też nosić laptopa w plecaku. Jeśli kupujesz torbę, Poszukaj takiej która pozwala na zamknięcie za pomocą zamka szyfrowanego czy takiej, którą można zabezpieczyć kłódką. Przykładowo, niektóre torby mają tak skonstruowane języczki suwaków, że można je spiąć małą kłódką. Są też różne akcesoria umożliwiające przypięcie notebooka stalową linką i podnoszący alarm w przypadku próby kradzieży.

Mimo różnych pomysłów na zabezpieczenie notebooka i tak największy wpływ na jego bezpieczeństwo ma czynnik ludzki. Laptopy częściej giną przez z powodu roztargnienia ich właścicieli, niż w wyniku kradzieży. Dotyczy to przede wszystkim służbowego sprzętu, którego strata dla użytkownika nie jest dotkliwa finansowo. Jednak z reguły jest on używany również do prywatnych zastosowań, więc dlatego warto o niego dbać, jak o własny sprzęt. W przeciwnym razie możesz utracić swoje prywatne wiadomości, zdjęcia, itp.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 01.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sposób na złodzieja cz.II
Sposób na złodzieja cz.II

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »