| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Sposób na złodzieja cz.I

Sposób na złodzieja cz.I

Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem jest to, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą. Zdarza się, że przechowywane na niej dane wielokrotnie przekraczają przecież wartość urządzenia.

Jak działają takie serwisy

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej, podając informacje kontaktowe, oraz wprowadzić dane identyfikacyjne swoich urządzeń. Naklejki nie są darmowe. Amerykańskie serwisy, takie jak www.armortag.com czy http://www.trackitback.com , liczą sobie pięć do dziesięciu dolarów z sztukę, ale w przypadku zniszczenia naklejki nową dostarczają bezpłatnie. Trzeba się też liczyć z niewielką opłatą za odzyskanie przedmiotu. W Polsce też można już skorzystać z podobnych usług, oferuje je m.in. serwis www.znalezione.pl . Cena pojedynczej naklejki wynosi 9 złotych za sztukę, ale są też dostępne w zestawach. Do wyboru masz dwa rozmiary naklejek przeznaczonych do przyklejenia na notebooku, telefonie komórkowym, aparacie cyfrowym lub portfelu. Są też specjalne bryloczki do kluczy, spełniające tę samą funkcję, co naklejki. Znalazcy przedmiotów z etykietkami mają do wyboru dwie drogi zgłoszenia faktu odnalezienia - telefonicznie lub przez formularz. Naklejki bez wątpienia ułatwiają uczciwemu znalazcy przekazanie zguby we właściwe ręce, mogą też zniechęcać złodzieja do kradzieży.

Gdy już staniesz się ofiarą kradzieży laptopa, skorzystaj z serwisu www.skradzione.com.pl . Możesz bezpłatnie umieścić w nim swoje zgłoszenie, zawierające opis zdarzenia oraz informacje o skradzionym urządzeniu.

Program śledzący

Zapewne wcześniej czy później skradziony notebook prawie na pewno zostanie podłączony do Internetu, a wtedy można go namierzyć. Kilka firm oferuje specjalne oprogramowanie, które regularnie łączy się z centralnym serwerem. Gdy to nastąpi, można dość dokładnie określić jego geograficzną lokalizację, a producenci programów oferują nawet usługą powiadamianie lokalnej policji o namierzeniu zguby. Do wyboru masz programy ComputraceComplete ( www.absolute.com , roczny abonament 50 dolarów), PC PhoneHome (www.pcphonehome.com , jednorazowa opłata 30 dolarów), Inspice Trace ( www.inspice.com , roczny abonament 30 dolarów), Laptop Tracker ( www.xtool.com , roczny abonament 40 dolarów), zTrace Gold (www.ztrace.com , roczny abonament 50 dolarów).

Absolute Software, producent programu ComputraceComplete, przekonuje, że może on przetrwać nawet ponowną instalację systemu operacyjnego, formatowanie dysku, a nawet wyjęcie dysku go z notebooka. Jest to możliwe, ponieważ niektórzy producenci notebooków sprzętu umieszczają w BIOS'-ie lub firmwarze funkcje współpracy z programem ComputraceComplete. Dzięki temu po skasowaniu go przez nieupoważnionego użytkownika zostaje odtworzony. ComputraceComplete to w ogóle najbardziej rozbudowany i zaawansowany program w swojej kategorii. Jego producent gwarantuje odnalezienie zaginionego sprzętu w ciągu 30 dni, a jeśli się to nie uda, zwraca 90 procent jego wartości. Niestety, firma nie świadczy swoich usług w Polsce.

Niektóre programy oferują funkcję automatycznego skasowania poufnych plików, gdy notebook zostanie skradziony. Inne mogą zrobić złodziejowi zdjęcie z wykorzystaniem wbudowanej kamerki. Namierzenie notebook odbywa się z reguły na podstawie adresu IP, ale jest też możliwe z wykorzystaniem systemu GPS, jeśli odbiornik GPS jest wbudowany w notebooka.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 01.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sposób na złodzieja cz.I
Sposób na złodzieja cz.I

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »