| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z nowych technologii podczas zarządzania swoimi firmami. Powszechne są obecnie laptop, smartfon i bezprzewodowy dostęp do internetu (jeszcze niedawno nieobecne, czy niedoceniane). Usprawniają prowadzenie biznesu, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego?

Wyobraźmy sobie, że właściciel małej czy średniej firmy chciałby we własnym przedsiębiorstwie wdrożyć analogiczne rozwiązania, jakie wykorzystywane są przez profesjonalnych dostawców rozwiązań IT. Koszty związane z zakupem licencji na oprogramowanie, serwerów, systemów zabezpieczeń i zatrudnieniem informatyków byłyby dla niego niemożliwe do udźwignięcia. To właśnie chmura pozwala na korzystanie z najbardziej zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań przy minimalnych nakładach finansowych – dodaje Robert Tomaszewski.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z oprogramowania w formie usługi, czy przechowujemy dane na zewnętrznych serwerach – każda wpisywana przez nas informacja umieszczana jest w profesjonalnym centrum przetwarzania danych. Takie data center wyposażone jest w kontrolę dostępu, system monitoringu i wykrywania uszkodzeń, a także systemy gaśnicze i regulujące temperaturę.

Zwielokrotnione punkty dostępu do sieci energetycznej, zasilacze awaryjne, generatory prądu, wysoka przepustowość łączy oraz automatyczne przejmowanie funkcji każdego urządzenia w razie awarii (redundancja) – to rozwiązania, które praktycznie niwelują zagrożenie przerwą w dostępie do usług. Ponadto, wpisywane przez nas dane przechowywanie są przynajmniej w dwóch niezależnych miejscach, co sprawia, że – nawet w przypadku awarii – wszystkie informacje można w dowolnej chwili odtworzyć.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

50% przedsiębiorców nie może się mylić

Technologia cloud computing na dobre zadomowiła się na światowym rynku informatycznym. W 2012 r. globalne firmy i organizacje będą przeznaczać ponad 20 proc. swoich budżetów IT na cloud computing.

Tak wynika z badania KPMG International wśród 806 kierowników działów IT.

Polski rynek podąża za światowymi trendami. Obecnie już co drugi polski przedsiębiorca z sektora MŚP rozważa korzystanie z oprogramowania online – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity SA.

Oprogramowanie wspierające pracę MŚP, badanie Instytutu Keralla Research na zlecenie marki Quatra należącej do Sygnity SA, Wrocław, maj 2012. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, losowanych z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych (N=600).

Jak pokazuje badanie, do chmury nie trzeba przekonywać właścicieli małych i średnich firm, ale mikroprzedsiębiorców, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyści, jakie niesie cloud computing. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS (Software as a Service) zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców.

Sygnity SA

Czytaj więcej o Cloud computing

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK