| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Firma w kawiarni – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

Firma w kawiarni – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

W dzisiejszych czasach, w dobie wszędobylskiego Internetu, praca poza biurem staje się coraz bardziej popularna. Ponadto wiele osób prowadzi swoje działalności w wirtualnym świecie, przez co może pracować zarówno w domu, jak i w czasie podróży lub na mieście podłączając się do sieci za pomocą popularnych hotspotów. Niestety teren ten został opanowany przez cyfrowych szpiegów i złośliwe oprogramowanie. Jak więc ochronić swoje dane i swój komputer przed potencjalnymi atakami?

W centrach dużych miast, w większości kawiarni i restauracji, a także w ogromnych galeriach handlowych mamy możliwość bezpłatnego łączenia się z Internetem. Bardzo często robiąc zakupy lub pijąc poranną kawę łączymy się z siecią w celu sprawdzenia najnowszych wiadomości, kursu walut czy po prostu w celu komunikacji ze znajomymi. Niestety korzystając z dobrodziejstw darmowego Internetu narażamy się na atak rozmaitych wirusów i złośliwego oprogramowania. Na szczęście jest kilka wskazówek, dzięki którym korzystanie z hotspotów może być o wiele bezpieczniejsze.

Zobacz też: Zabezpieczenia mechaniczne – jak zabezpieczyć firmowego laptopa?

Zanim zaczniemy korzystać z publicznych sieci WiFi warto odpowiednio przygotować swój sprzęt. Po pierwsze warto włączyć protokół SSL. Korzystanie z zabezpieczonego połączenia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę swoich danych. Jest to szczególnie ważne podczas korzystania z połączenia z bankiem lub swoim kontem pocztowym. Za każdym razem bowiem łącząc się z kontem bankowym, na pasku przeglądarki pojawia się ikonka kłódki. Oznacza to, że przeglądarka korzysta z zabezpieczeń protokołu SSL (Secure Sockets Layer). Protokół SSL zapewnia poufność i integralność danych przesyłanych między np. bankiem a klientem, uniemożliwiając wgląd osobom postronnym.

Sprawdź: Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Jeśli chcemy korzystać ze swojej poczty e-mail w miejscach publicznych, warto odpowiednio dostosować ustawienia włączając między innymi obsługę SSL. Jeśli korzystamy na przykład z poczty Gmail należy wejść w ustawienia (ikonka zębatego kółka), a następnie wybrać zakładkę „Ustawienia poczty”. W następnym kroku wybieramy opcję „Używaj zawsze protokołu HTTPS” po czym klikamy na „Zapisz zmiany”. Podobne ustawienia z pewnością znajdują się również w innych klientach poczty, dlatego też warto to sprawdzić w ustawieniach.

Polecamy: Jak przygotować kampanię Google AdWords?

Jeśli namiętnie korzystamy z serwisu społecznościowego Facebook, to również powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo połączenia. Aby aktywować protokół SSL należy wejść do zakładki „Ustawienia konta”, wybrać „Bezpieczeństwo”, a następnie w linijce „Bezpieczne przeglądanie” kliknąć na opcję „Edytuj”. Następnie wybieramy opcję bezpiecznego przeglądania z https i zapisujemy zmiany. Niestety minusem tego rozwiązania są ograniczone możliwości korzystania z popularnych aplikacji takich jak „FarmVille”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »