REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowy monitor i karta graficzna – czy opłaca się inwestować w stary komputer?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, jaki wpływ na nasz komputer ma nowy dysk twardy czy pamięć RAM. Dla wielu osób jednak synonimem modernizacji komputera jest lepszy obraz wyświetlany na monitorze. Możemy oczywiście zakupić nowszy monitor oraz kartę graficzną. Jakie będą skutki tych modernizacji?

Oczywiście skutki będą bardzo pozytywne w obu przypadkach pod warunkiem, że modernizacja będzie przemyślana. Kupno wielkiego monitora o ogromnej rozdzielczości i podłączenie go do bardzo starego komputera ze słabiutką kartą graficzną da zgoła odmienny od zamierzonego efekt – obraz będzie słabej jakości, rozmyty i o niskiej rozdzielczości. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy kupimy mocną kartę graficzną i podepniemy ją do np. 15-calowego monitora sprzed 10 lat. Jeśli decydujemy się na tak radykalne kroki, lepiej pójść na kompromis i zakupić oba te elementy, nawet z niższej półki cenowej.

REKLAMA

Zobacz też: Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

Największą różnicę odczujemy przesiadając się ze starego kineskopowego monitora o niewielkiej przekątnej na nowoczesny, panoramiczny panel LCD w rozmiarze minimum 19 cali. Nikomu nie trzeba przypominać, że stare monitory kineskopowe są nie tylko duże, mało estetyczne i zajmują pół biurka, ale również ich sposób działania pozostawia wiele do życzenia. Otóż ekran kineskopu podczas wyświetlania obrazu miga od 60 do 100 razy na sekundę. Nie jest to zauważalne na pierwszy rzut oka, ale na dłuższą metę bardzo męczy nasz wzrok.

Sprawdź także: USB 3.0 – czym charakteryzuje się nowy standard?

Kupno nowego monitora LCD nie tylko poprawi komfort korzystania z komputera, ale również wpłynie pozytywnie na zdrowie naszych oczu, które nie będą się tak męczyć podczas długiej pracy przy komputerze. Jeśli dysponujemy względnie nowoczesną kartą graficzną obsługującą maksymalną rozdzielczość monitora, wyświetlany obraz będzie z pewnością o wiele lepszej jakości, bardziej ostry i wyrazisty. Ogromną zaletą będą również dodatkowe gniazda cyfrowe, dzięki którym do monitora podłączymy dodatkowe urządzenia. Na przykład, jeśli monitor posiada złącze HDMI, możemy do niego podłączyć odtwarzacz Blu-ray, dekoder cyfrowy czy konsolę do gier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przeczytać: Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Kupując nowy monitor możemy pokusić się o wymianę karty graficznej. Oczywiście nie zawsze jest to opłacalne, ale jeśli posiadamy płytę główną ze złączem PCI-Express już za niewielkie pieniądze możemy zmienić jakość naszego komputera. Już za około 250-350 możemy zakupić wydajną kartę graficzną nadającą się do gier, oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości czy podstawowych prac graficznych. Pamiętajmy, że to karta graficzna odpowiada za generowanie płynnej animacji, nie tylko w grach, ale i programach, a ostatnio również na stronach internetowych. Rzecz jasna najmocniejsze modele kosztują tyle, co nowy komputer, ale podstawowe modele z szybką pamięcią RAM na pokładzie (najlepiej GDDR 5) przyspieszą każdą maszynę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA