| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Cloud computing - definicja

Cloud computing - definicja

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to nowoczesny sposób zarządzania danymi. Cloud computing zakłada przeniesienie danych z komputerów pracowników. Ekspert wyjawia tajniki działania cloud computing.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to trend polegający na przeniesieniu danych lub całych aplikacji z komputerów należących do ich użytkowników na serwery należące do firm świadczących te usługi. Dostęp do tego typu zasobów użytkownik może uzyskać niezależnie od lokalizacji, za pośrednictwem dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Z aplikacji w chmurze często można korzystać za pomocą przeglądarki. 

Chmura to nie dysk

Różnicę w stosunku do tradycyjnego oprogramowania najlepiej obrazują programy biurowe: tradycyjny, jak np. OpenOffice czy MS Office, a z drugiej strony aplikacje w chmurze,  np. GoogleDocs. Tradycyjną aplikację instalujemy na dysku twardym i tam też zapisujemy dokumenty a GoogleDocs uruchamiamy w oknie przeglądarki, a dane pozostają zapisane na zewnętrznym serwerze. To rozwiązanie umożliwia dostęp do dokumentów z każdego miejsca na świecie, pracę grupową, ale jednak wymaga połączenia z Internetem.

Era cloud computing nie byłaby możliwa bez powszechnego dostępu do szybkich łączy internetowych, które są niezbędne do zadawalającego działania- mówi Łukasz Jesis z Opero. To dzięki nim możliwe jest uruchamianie coraz bardziej skomplikowanych aplikacji online.

Polecamy: Backup w chmurze – czy to dobre rozwiązanie?

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Eksperci prognozują, że system operacyjny (jak Windows czy Linux) będzie odgrywał coraz mniejszą rolę, będzie on bowiem przede wszystkim służył do otwarcia przeglądarki, za pośrednictwem której będziemy mieli dostęp do wszystkich aplikacji. W tym kierunku podąża między innymi firma Google, która stworzyła system operacyjny Chrome OS. Po zalogowaniu się do niego pracujemy za pomocą interfejsu do złudzenia przypominającego okno przeglądarki. Wyłączając komputer, dane automatycznie zapisują się na zewnętrznym serwerze, więc po chwili możemy wznowić pracę… na zupełnie innym komputerze. Oczywiście cały czas zachowujemy dostęp do edytowanych dokumentów, ustawień, etc. Gdzie tkwi haczyk?  System wymaga stałego dostępu do Internetu i zabezpieczeń on-line.

Chrome OS pokazuje nam, że do codziennej pracy nie potrzebujemy uniwersalnych, „wszystkomających” systemów operacyjnych. Przez ostatnie kilkanaście tygodni informatyczni giganci chcą uwolnić nas od konieczności posiadania innych programów oprócz Firefoxa czy Chrome. Skype, producent najpopularniejszego na świecie komunikatora głosowego nawiązał współpracę z Facebookiem. Efektem wspólnych działań jest możliwość video chatu z poziomu przeglądarki, bez potrzeby instalacji dodatkowej aplikacji. Niemal w tym samym momencie Google udostępnił w Polsce usługę Google Voice umożliwiającą nawiązywanie połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi również w oknie przeglądarki.

Polecamy: Jak poznać uszkodzenie mechaniczne dysku i gdzie udać się po pomoc?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK