| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Cloud computing - definicja

Cloud computing - definicja

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to nowoczesny sposób zarządzania danymi. Cloud computing zakłada przeniesienie danych z komputerów pracowników. Ekspert wyjawia tajniki działania cloud computing.

Chmura zmienia przyzwyczajenia

Chmura i aplikacje online zmieniły również nasze przyzwyczajenia w udostępnianiu danych. Nie przesyłamy już zdjęć w postaci załączników w emailach, ale przechowujemy je i udostępniamy za pomocą serwisów takich jak Flickr czy Picasa, coraz częściej korzystamy także z serwisów umożliwiających magazynowanie dużych plików takich jak Rapidshare i Wettransfer- mówi Zbigniew Flakus projektant graficzny. Chcąc przesłać komuś dużą porcję danych, przesyłamy mu tylko link do pliku umieszczonego gdzieś na serwerze.

Cloud computing ma również wpływ na świat biznesu: powstały liczne narzędzia umożliwiające między innymi wspólną pracę nad dokumentami czy całymi projektami zespołów rozsianych po całym świecie. Podążając za „chmurnym” trendem firmy korzystają z gotowych rozwiązań. Najczęściej są one udostępniane przez dostawców na zasadzie abonamentu. Jest to określane mianem SaaS (Software as a service).

Właśnie dla użytkowników biznesowych fundamentalne znaczenie ma zabezpieczanie danych online. Utrata bowiem danych może przyczynić się do upadku firmy lub osłabienia jego kondycji. Dla przykładu: jeden megabajt danych to setki danych klientów w systemie CRM lub umów z najważniejszymi kontrahentami. W Polsce dopiero rodzi się świadomość, że zabezpieczenie danych to absolutna konieczność – mówi Łukasz Jesis, dyrektor zarządzający Opero,  firmy zajmującej się archiwizacją danych online  –  przedsiębiorcy najczęściej nie zdają sobie sprawę z ryzyka i wdrażają procedury związane z backupem danych już po fakcie, najczęściej po wydaniu olbrzymich kwot na odzyskiwanie informacji z uszkodzonych fizycznie dysków twardych. Archiwizacja danych jest przydatna szczególnie teraz, kiedy firmy tak chętnie korzystają z komputerów przenośnych, które mogą paść ofiarą kradzieży lub uszkodzeniu mechanicznemu. Archiwizacja w chmurze ma tę przewagę nad metodami tradycyjnymi – a więc cyklicznym wykonywaniem kopii zapasowej, że zapobiega utracie danych zgromadzonym pomiędzy kolejnymi backupami.

W tym momencie jesteśmy dopiero u progu ery cloud computing, jednak coraz większa popularność smartfonów (w Polsce jest już ich ponad 6 milionów) powoduje, że będziemy chcieli synchronizować dane np. pomiędzy komputerem w biurze, telefonem a domowym laptopem, tak aby mieć cały czas dostęp do zgromadzonych tam danych. Możemy więc spodziewać się coraz to nowych aplikacji, które będą działały w chmurze.

Polecamy: Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »