| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Cloud computing - definicja

Cloud computing - definicja

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to nowoczesny sposób zarządzania danymi. Cloud computing zakłada przeniesienie danych z komputerów pracowników. Ekspert wyjawia tajniki działania cloud computing.

Chmura zmienia przyzwyczajenia

Chmura i aplikacje online zmieniły również nasze przyzwyczajenia w udostępnianiu danych. Nie przesyłamy już zdjęć w postaci załączników w emailach, ale przechowujemy je i udostępniamy za pomocą serwisów takich jak Flickr czy Picasa, coraz częściej korzystamy także z serwisów umożliwiających magazynowanie dużych plików takich jak Rapidshare i Wettransfer- mówi Zbigniew Flakus projektant graficzny. Chcąc przesłać komuś dużą porcję danych, przesyłamy mu tylko link do pliku umieszczonego gdzieś na serwerze.

Cloud computing ma również wpływ na świat biznesu: powstały liczne narzędzia umożliwiające między innymi wspólną pracę nad dokumentami czy całymi projektami zespołów rozsianych po całym świecie. Podążając za „chmurnym” trendem firmy korzystają z gotowych rozwiązań. Najczęściej są one udostępniane przez dostawców na zasadzie abonamentu. Jest to określane mianem SaaS (Software as a service).

Właśnie dla użytkowników biznesowych fundamentalne znaczenie ma zabezpieczanie danych online. Utrata bowiem danych może przyczynić się do upadku firmy lub osłabienia jego kondycji. Dla przykładu: jeden megabajt danych to setki danych klientów w systemie CRM lub umów z najważniejszymi kontrahentami. W Polsce dopiero rodzi się świadomość, że zabezpieczenie danych to absolutna konieczność – mówi Łukasz Jesis, dyrektor zarządzający Opero,  firmy zajmującej się archiwizacją danych online  –  przedsiębiorcy najczęściej nie zdają sobie sprawę z ryzyka i wdrażają procedury związane z backupem danych już po fakcie, najczęściej po wydaniu olbrzymich kwot na odzyskiwanie informacji z uszkodzonych fizycznie dysków twardych. Archiwizacja danych jest przydatna szczególnie teraz, kiedy firmy tak chętnie korzystają z komputerów przenośnych, które mogą paść ofiarą kradzieży lub uszkodzeniu mechanicznemu. Archiwizacja w chmurze ma tę przewagę nad metodami tradycyjnymi – a więc cyklicznym wykonywaniem kopii zapasowej, że zapobiega utracie danych zgromadzonym pomiędzy kolejnymi backupami.

W tym momencie jesteśmy dopiero u progu ery cloud computing, jednak coraz większa popularność smartfonów (w Polsce jest już ich ponad 6 milionów) powoduje, że będziemy chcieli synchronizować dane np. pomiędzy komputerem w biurze, telefonem a domowym laptopem, tak aby mieć cały czas dostęp do zgromadzonych tam danych. Możemy więc spodziewać się coraz to nowych aplikacji, które będą działały w chmurze.

Polecamy: Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK