| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Odzyskiwanie danych z różnych nośników – ile to kosztuje?

Odzyskiwanie danych z różnych nośników – ile to kosztuje?

Utrata danych związanych z firmą, na których zapisane są ważne faktury czy dokumenty to ogromne zamieszanie i niekiedy spora panika. Na szczęście na rynku funkcjonują specjalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników. Jak to wygląda w praktyce i na jaki wydatek musimy się przygotować?

Stawki dotyczące odzyskiwania danych są dość zróżnicowane i różnią się między sobą nie tylko ze względu na rodzaj i stan uszkodzonego nośnika, ale nawet ze względu na miejsce funkcjonowania firmy i tryb usług. W przypadku trybu standardowego na odzyskanie danych będziemy musieli poczekać kilka dni roboczych. Jeśli jednak bardzo zależy nam na czasie, możemy zdecydować się na usługi ekspresowe lub nocne, a nawet na możliwość przeprowadzenia całej operacji odzyskiwania u nas w domu lub biurze.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że dodatkowe usługi ekspresowe czy nocne generują dodatkowe koszty, jednak w momencie, gdy w utraconych danych są niezwykle ważne dla firmy dokumenty, dodatkowe koszty nie odgrywają większej roli nawet wtedy, gdy podniosą cenę usługi o kilkaset procent. Na szczęście pieniądze te nie zostaną wyrzucone w błoto, gdyż większość firm oferuje możliwość bezpłatnej analizy, dzięki której dowiemy się czy dane można odzyskać i ile to będzie kosztowało. A jakie są koszty odzyskiwania danych?

Zobacz również: Gdzie umieścić router WiFi w firmie?

Opisywane przez nas ceny są jedynie szacunkową średnią wyciągniętą na podstawie kilku cenników różnych firm prosperujących w kilku miastach, dlatego też proponujemy pewne „widełki” cenowe uzależnione od wielu czynników. Zacznijmy od odzyskiwania skasowanej partycji. Taka operacja w zależności od wielkości partycji może kosztować od 450 do nawet 1500 złotych. Jeśli chcemy odzyskać dane z zepsutego pendrive’a musimy przygotować się na koszt (zależnie od wielkości pamięci) około 600 złotych.

Nieco tańsze jest odzyskanie skasowanych plików z karty pamięci – koszt około 200 złotych w zależności od pojemności. O wiele większe wydatki będzie miała firma, która korzystała z macierzy RAID. Jeśli mieliśmy pecha i taka macierz uległa uszkodzeniu, za odzyskanie wszystkich danych będziemy musieli zapłacić nawet 4-5 tysięcy złotych. Jeśli uszkodziliśmy ważną dla nas płytę DVD musimy liczyć się z kosztami około 150-350 złotych. Najdroższe zarówno w kupnie jak i naprawie są dyski SSD – odzyskanie danych z takiego dysku to koszt nawet 5000 złotych.

Sprawdź też: Bakcup danych – na co uważać i jak najlepiej zabezpieczać dane?

Dla zwykłego użytkownika komputera takie koszty są wręcz astronomiczne, ale dla firmy, która utraciła fundamentalne dane koszty nie są zaporowe, choć z pewnością bardzo dotkliwe. Mimo to patrząc na cenniki firm specjalizujących się w odzyskiwaniu danych dostajemy zastrzyk mobilizacji, dzięki której z pewnością o wiele lepiej zabezpieczymy swoje dane przed ryzykiem skasowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »