| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Gdzie umieścić router WiFi w firmie?

Gdzie umieścić router WiFi w firmie?

Bardzo często w firmie nie przestrzega się podstawowych zasad związanych ze sprzętem IT. Obudowy komputerów umieszcza się w szafkach, gdzie dostęp chłodnego powietrza jest znikomy, kable są plątane w wielkie skupiska, przez co o awarię bardzo łatwo, a do jednego gniazdka podłączanych jest kilka przedłużaczy. Podobnie wygląda sprawa z routerami WiFi. Niewiele osób wie, że byle jakie ustawienie tego urządzenia ma wpływ na wydajność siec i. Na co więc zwracać uwagę?

W wielu firmach routery WiFi ukrywane są w szafkach lub za biurkami, aby nie zagracać miejsca. Ludziom wydaje się, że wystarczy podłączyć kabelki i wszystko musi działać. Okazuje się, że odpowiednie ustawienie routera jest bardzo ważne. Starsze modele ruterów nie grzeszyły urodą, a odstające antenki zazwyczaj były składane i upychane za urządzeniem. Najnowsze urządzenia tego typu są o wiele ładniejsze, a wbudowane anteny są tak samo mocne, jak te zewnętrzne.

Niezależnie od tego jak wygląda router i jakie zastosowano rozwiązanie anten, należy stosować się do kilku porad związanych z tym, gdzie warto go postawić. Po pierwsze nie należy ustawiać routera w pobliżu dużych metalowych przedmiotów, takich jak na przykład szafka na akta czy metalowe biurko. W niektórych przypadkach takie meble mogą działać jak swego rodzaju tarcza sygnałowa, która może odbijać sygnał WiFi w nieprzewidywalny sposób. Poza tym, nie należy umieszczać routera obok innych urządzeń elektronicznych, takich jak sprzęt hi-fi czy telewizor.

Zobacz również: Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Ustawiając router WiFi warto również unikać ustawiania go na podłodze, w szczególności na miękkim dywanie. Nowoczesne routery nagrzewają się do wysokich temperatur, a router stojący na dywanie nie jest wówczas dobrym pomysłem. Warto również unikać ustawiania routera obok zewnętrznej ściany budynku. W większości przypadków anteny routerów są wielokierunkowe, co sprawia, że sygnał z anteny promieniuje we wszystkich kierunkach jednakowo. Jeśli więc chcemy uzyskać przyzwoity zasięg w każdym miejscu biura, najlepiej umieścić router w centralnym miejscu całego kompleksu.

Jeśli odpowiednio ustawiliśmy router i nadal mamy problemy z sygnałem, możemy spróbować zmienić numer kanału. Niemal wszystkie routery bezprzewodowe przekazują sygnał na częstotliwości radiowej 2,4 GHz. Wiele innych przedmiotów z domu, jak telefony czy myszki bezprzewodowe, działają na tej samej częstotliwości. Zdarza się, że wszystkie te urządzenia mogą utrudniać dotarcie sygnału z firmowej sieci Wi-Fi do urządzeń, które próbują łączyć się z Internetem. Bywa też, że inne urządzenia mogą wykazywać problemy w działaniu, dlatego też w takim przypadku warto zmienić numer kanału.

Sprawdź również: Nowy Office w firmie – jak uniknąć problemów?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »