REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa nowy standard USB 3.0?

Kamil Rogala
W standardzie USB 3.0 dane trafiają wyłącznie do konkretnego celu
W standardzie USB 3.0 dane trafiają wyłącznie do konkretnego celu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy standard USB 3.0, mimo że jest na rynku już dość długo, nadal wzbudza spore zainteresowanie. Niestety popularność nowego standardu rośnie dość powoli, dlatego też postaramy się wyjaśnić kilka pojęć związanych z USB 3.0, aby nie był on dla wszystkich taką wielką tajemnicą. Poznajmy więc zasady działania USB 3.0 oraz prędkość transferu danych.

W porównaniu do USB 2.0, nowy standard z numerkiem 3.0 to prawdziwy przełom. Dzieje się tak za sprawą kilku rzeczy, które w nowym standardzie są rozwiązane nieco inaczej. Przede wszystkim zmienił się sposób komunikacji kontrolera z podłączonymi urządzeniami. Otóż w poprzednim standardzie USB 2.0 kontroler przesyłał informacje do wszystkich dostępnych odbiorników, niezależnie od tego, dla którego z nich były one przeznaczone.

REKLAMA

Zobacz również: Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

REKLAMA

W standardzie USB 3.0 dane trafiają wyłącznie do konkretnego celu. Oznacza to, że od tej pory możliwe jest zarządzanie zasilaniem urządzeń peryferyjnych przez kontroler standardu USB 3.0. Może on nie tylko pomijać nieużywane odbiorniki podczas transmisji danych, ale również je wyłączać, oszczędzając jednocześnie energię elektryczną oraz wydłużając czas pracy urządzenia. Jakby tego było mało, podłączone do USB 3.0 urządzenia mogą zostać przełączone w jeden z trzech trybów oszczędzania energii W pierwszym trybie o oznaczeniu U1 zostaje rozłączony obwód nadawczo-odbiorczy, przy trybie U2 zatrzymuje się zegar taktujący, zaś tryb U3 oznacza przejście w stan uśpienia.

Warto również bliżej przyjrzeć się trybowi o nazwie SuperSpeed. Czy faktycznie jest tak „super szybki”? Okazuje się, że tak. Otóż dla porównania, dyski pracujące w standardzie USB 2.0 osiągają maksymalną szybkość wymiany danych na poziomie 50 MB/s. W porównaniu do nowego standardu, są jednak strasznie wolne. Nowy standard umożliwia transfer danych na poziomie aż do 5 GB/s. To ogromna prędkość, która z pewnością przyda się osobom, które często kopiują duże ilość danych.

Sprawdź też: Jakie słuchawki do biura i komunikatorów VoIP?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak pamiętać, że jest to wartość teoretyczna, gdyż obecnie oferowane dyski twarde oferują jedynie część tej wydajności. Na przykład Jeszcze dość drogie i mało opłacalne dyski SSD osiągają do 250 MB/s. Wkrótce mają pojawić się urządzenia przekraczające 300 MB/s, ale dopóki ich ceny będą przekraczały granicę opłacalności, zwykły użytkownik nie wykorzysta w pełni dobrodziejstw, jakie oferuje USB 3.0.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA