REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

Kamil Rogala
Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu
Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, brud w komputerze może narobić wiele szkód, a w najlepszym przypadku jedynie spowolnić komputer. Zabrudzony komputer chodzi głośniej, jest mniej stabilny i bardzo się grzeje, co może z kolei doprowadzić do poważnej awarii. Warto zatem od czasu do czasu przeprowadzić czyszczenie komputera. Nie zajmie to długo, a komfort pracy ulegnie znacznej poprawie. Jak się do tego zabrać?

REKLAMA

Jeśli chcemy wyczyścić komputer z kurzu i brudu, warto wcześniej wyposażyć się w kilka rzeczy. Przede wszystkim przyda się niewielki śrubokręt krzyżakowy, którym rozkręcimy obudowę oraz odkręcimy podzespoły we wnętrzu. Równie przydatne będzie sprężone powietrze w puszcze lub przynajmniej delikatny pędzelek do czyszczenia zabrudzeń. Po skompletowaniu niezbędnych rzeczy, warto odłączyć komputer i przenieść obudowę w ustronne miejsce, w którym nie będziemy musieli martwić się o porządek, gdyż z wnętrza może wydostać się ogromna ilość brudu.

REKLAMA

Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu. Rozkręcanie zasilacza nie jest konieczne, poza tym późniejszy montaż może mniej doświadczonym osobom przysporzyć trochę kłopotu. Rozwiązaniem jest przedmuchanie wnętrza sprężonym powietrzem przez wszystkie otwory obudowy zasilacza. Jeśli jednak widzimy, że łopatki wentylatora są oblepione kurzem, a sprężone powietrze nie daje sobie z tym rady, warto rozkręcić obudowę i przeczyścić wszystko pędzelkiem.

Zobacz również: Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?

REKLAMA

Kolejnym miejscem, w które należy zajrzeć to procesor CPU i jego okolice. Niestety radiator procesora jest bardzo narażony na kurz i dość szybko go zbiera. Niestety duża warstwa kurzu skutecznie blokuje odprowadzanie ciepła przez wentylator. Aby skutecznie wyczyścić i wentylator i radiator, należy rozłączyć oba te elementy. Najlepiej odkręcić wentylator i dokładnie go wyczyścić pędzelkiem. Radiator zaś można przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie dokładnie wyczyścić pędzelkiem wszystkie blaszki.

Zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o zdjęcie radiatora z procesora i płyty głównej, a następnie po wyczyszczeniu nałożyć go ponownie nie zapominając o wymianie pasty termoprzewodzącej! Pamiętajmy przy tym, aby wyczyścić resztki starej pasty i nałożyć nową w odpowiedniej ilości. Wymieniając pastę termoprzewodzącą unikajmy zwykłych, silikonowych past. Lepiej zakupić srebrną pastę, która jest trwalsza i lepiej odprowadza ciepło z procesora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyczyszczeniu procesora warto zainteresować się kartą graficzną, szczególnie, jeśli wyposażona jest w wentylator. Karta graficzna zbiera nieco mniej kurzu niż procesor czy zasilacz, dlatego też sprężone powietrze powinno wystarczyć. Jeśli jednak brud jest na tyle duży, że powietrze nie daje sobie z nim rady, warto przeprowadzić taką samą operację jak z procesorem – zdjęcie chłodzenia i dokładne wyczyszczenie.

Niektóre płyty główne również wyposażone są w wentylatory, które warto przeczyścić. Oczywiście warto zainteresować się okolicą procesora, gdzie brud nadmuchiwany przez wentylator może zalegać pod radiatorem. Pamiętajmy, że w tych okolicach znajdują się elementy odpowiedzialne za zasilanie procesora, które również nagrzewają się do wysokich temperatur. Warto wyczyścić je z brudu aby uniknąć awarii z powodu przegrzania lub spięcia.

Sprawdź też: Jakie są największe zalety handlu internetowego?

Po kilkunastu minutach czyszczenia można przystąpić do montażu wszystkich podzespołów i zamknięcia obudowy. Aby zaoszczędzić sobie pracy na przyszłość, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry montowane na wentylatory, które wtłaczają powietrze do wnętrza. Przy zastosowaniu tego typu filtrów wystarczy od czasu do czasu czyścić je z kurzu, a wnętrze obudowy dłużej pozostanie czyste. Po czyszczeniu komputera jego kultura pracy z pewnością wzrośnie, a temperatura podczas pracy spadnie do normalnego poziomu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA