| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Komputer się grzeje, często się zawiesza, a na dodatek jest bardzo głośny i niestabilny? Być może to wina brudu, który poniewiera się w komputerze. Nie mamy tu na myśli zanieczyszczonego dysku, a kurz i brud, który dostawał się przez cały czas do wnętrza obudowy i osiadał na wentylatorach i radiatorach wewnątrz. Okazuje się, że wystarczy kilkanaście minut, aby temperatura w komputerze spadła, stabilność uległa poprawie, a kultura pracy wróciła do akceptowalnego poziomu. Czy czystość w komputerze jest ważna?

O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane, a to duży błąd. Okazuje się, że większość problemów ze stabilnością komputera ma związek z zanieczyszczeniem wnętrza i problemami z chłodzeniem. Zatkany radiator na procesorze oraz wiatrak z grubą warstwą kurzu nie są w stanie odpowiednio schłodzić procesora, który przegrzewając się powoduje niestabilność lub zawieszanie się komputera. Zanieczyszczone chłodzenie może zwiększyć temperaturę procesora nawet o 20 czy 25 stopni Celsjusza, a mówimy tu tylko o procesorze.

Praktycznie w każdym komputerze zainstalowane są wentylatory. Praktycznie w żadnym biurze nie działają komputery chłodzone w pełni pasywnie, czyli bez wentylatorów. W większości przypadków jednak wewnątrz firmowych maszyn znajduje się chłodzenie procesora, wiatrak chłodzący kartę graficzną oraz wentylator przy zasilaczu. Bardzo często też instalowane są wiatraki na obudowie – jeden wtłaczający zimne powietrze, drugi zaś wyciągający ogrzane powietrze na zewnątrz. Niestety wadą wentylatora na obudowie, który wtłacza zimne powietrze jest fakt, że oprócz chłodnego powiewu wciąga również kurz i brud z otoczenia obudowy.

Warto przeczytać: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

Gdy poziom brudu wewnątrz komputera niebezpiecznie wzrośnie, ciągnie to za sobą wiele konsekwencji. Po pierwsze maleje wydajność wentylatorów. Trzeba pamiętać, że łopatki wentylatorów są tak wyprofilowane, aby cicho i wydajnie tłoczyć powietrze np. na radiator. Spora ilość kurzu i brudu zakłóca przepływ powietrza. Wentylator staje się wtedy głośny i drastycznie mniej wydajny. W skrajnych przypadkach może dojść do zablokowania wentylatora i uszkodzenia komputera.

Jeśli wydajność wentylatorów maleje, maleje również wydajność radiatorów zamocowanych na procesorze czy karcie graficznej. Głównym zadaniem wentylatorów jest rozpraszanie ciepła, jakie gromadzi się na radiatorze, który wyciąga gorąco z chłodzonego podzespołu. Jeśli wentylator nie działa dobrze, nie jest w stanie wystarczająco ochłodzić radiator, który z kolei nie odprowadza ciepła z procesora czy karty graficznej, co może doprowadzić do przegrzania i spadku stabilności, a nawet uszkodzenia.

Kurz to nie tylko problemy z chłodzeniem. Kurz osadza się na wszystkich komponentach komputera, nie tylko w okolicy wiatraków. Ponadto lepki kurz z odrobiną wilgoci może doprowadzić do spięcia i uszkodzenia komputera. Jeśli więc chcemy, aby komputer chodził stabilnie, cicho i bez zawieszania się, nie chcemy się bać o to, że kiedyś komputer ulegnie awarii, powinniśmy regularnie czyścić komputer. To zaledwie kilka minut pracy, a spokój mamy na kilka tygodni.

Zobacz również: Jak wykorzystać treści video w promowaniu sklepu internetowego?

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane
O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »