| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak zablokować wysyłanie danych przez system?

Jak zablokować wysyłanie danych przez system?

Nie od dziś wiadomo, że system Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych. Niekiedy są to zwykłe statystyki, ale nawet one w niepowołanych rękach mogą nam przysporzyć sporo problemów. Jak więc wygląda sprawa wysyłania statystyk i danych do Internetu? Jak się przed tym obronić i czy można to wyłączyć?

Zazwyczaj wydaje nam się, że włączenie zapory sieciowej, zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego i zaszyfrowanie sieci wystarczy, aby być całkowicie bezpiecznym w Internecie. W większości przypadków to wystarcza, ale w ten sposób zapewnimy jedynie ochronę komputerowi przed atakami z sieci. Niestety w ten sposób nie obronimy się przed niedyskretnymi serwisami w sieci czy ciekawskimi współużytkownikami komputera, na którym najczęściej pracujemy. W tej materii nawet najlepsze oprogramowanie nie zapewni nam całkowitej prywatności i bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawimy sposoby wysyłania naszych danych przez systemy operacyjne. Oczywiście żaden z systemów nie ma zamiaru nas szpiegować i wysyłać prywatne dane do sieci. W każdej chwili możemy jednak wyłączyć na wszelki wypadek możliwość wysyłania danych przez system do sieci. Jeśli więc chcemy zadbać o swoją prywatność, możemy wyłączyć odpowiednie funkcje w konkretnych systemach.

Zobacz również: Niepożądane udostępnienia w sieci – jak to skutecznie opanować?

Zacznijmy od systemu Windows XP, który nadal jest najpopularniejszym systemem w większości firm. Aby wyłączyć odpowiednie opcje, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer, a następnie wskazujemy polecenie Właściwości. W następnym kroku przechodzimy na kartę Zaawansowane, gdzie w prawym dolnym narożniku okna znajdziemy przycisk Raportowanie błędów. Następnie zaznaczamy opcję Wyłącz raportowanie błędów i potwierdzamy przyciskiem OK. Od tej chwili system nie będzie wysyłał raportów o błędach do producenta.

W systemie Windows Vista klikamy ikonę Windows na pasku zadań, a następnie przechodzimy do Panel sterowania/System i konserwacja/Raporty i rozwiązania problemów. Następnie w odpowiednim oknie klikamy w lewym dolnym narożniku polecenie Ustawienia poprawy jakości obsługi klienta. W następnym kroku dostaniemy się do opcji wysyłania raportów. Sprawdzamy, czy jesteśmy uczestnikami wspomnianego programy i w razie potrzeby, wyłączamy tę opcję.

Sprawdź też: Nowy i unikalny pomysł na e-biznes – czy to możliwe?

W systemie Windows 7 zaś naciskamy jednocześnie klawisze [Windows] i [R]. W wyświetlonym oknie wpisujemy services.msc. Po potwierdzeniu przyciskiem OK. pojawi się okno menedżera usług. Wyszukujemy w nim raportowanie błędów, klikamy je dwukrotnie, a następnie wybieramy opcję wyłączony w polu listy Typ uruchamiania. Operację potwierdzamy przyciskiem OK.
Powyższe operacje mają za zadanie zablokować wysyłanie danych statystycznych do firmy Microsoft. W żaden sposób nie utrudnia to pracy na komputerze, a nasza prywatność jest lepiej chroniona.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych.
System Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK