| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak zablokować wysyłanie danych przez system?

Jak zablokować wysyłanie danych przez system?

Nie od dziś wiadomo, że system Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych. Niekiedy są to zwykłe statystyki, ale nawet one w niepowołanych rękach mogą nam przysporzyć sporo problemów. Jak więc wygląda sprawa wysyłania statystyk i danych do Internetu? Jak się przed tym obronić i czy można to wyłączyć?

Zazwyczaj wydaje nam się, że włączenie zapory sieciowej, zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego i zaszyfrowanie sieci wystarczy, aby być całkowicie bezpiecznym w Internecie. W większości przypadków to wystarcza, ale w ten sposób zapewnimy jedynie ochronę komputerowi przed atakami z sieci. Niestety w ten sposób nie obronimy się przed niedyskretnymi serwisami w sieci czy ciekawskimi współużytkownikami komputera, na którym najczęściej pracujemy. W tej materii nawet najlepsze oprogramowanie nie zapewni nam całkowitej prywatności i bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawimy sposoby wysyłania naszych danych przez systemy operacyjne. Oczywiście żaden z systemów nie ma zamiaru nas szpiegować i wysyłać prywatne dane do sieci. W każdej chwili możemy jednak wyłączyć na wszelki wypadek możliwość wysyłania danych przez system do sieci. Jeśli więc chcemy zadbać o swoją prywatność, możemy wyłączyć odpowiednie funkcje w konkretnych systemach.

Zobacz również: Niepożądane udostępnienia w sieci – jak to skutecznie opanować?

Zacznijmy od systemu Windows XP, który nadal jest najpopularniejszym systemem w większości firm. Aby wyłączyć odpowiednie opcje, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer, a następnie wskazujemy polecenie Właściwości. W następnym kroku przechodzimy na kartę Zaawansowane, gdzie w prawym dolnym narożniku okna znajdziemy przycisk Raportowanie błędów. Następnie zaznaczamy opcję Wyłącz raportowanie błędów i potwierdzamy przyciskiem OK. Od tej chwili system nie będzie wysyłał raportów o błędach do producenta.

W systemie Windows Vista klikamy ikonę Windows na pasku zadań, a następnie przechodzimy do Panel sterowania/System i konserwacja/Raporty i rozwiązania problemów. Następnie w odpowiednim oknie klikamy w lewym dolnym narożniku polecenie Ustawienia poprawy jakości obsługi klienta. W następnym kroku dostaniemy się do opcji wysyłania raportów. Sprawdzamy, czy jesteśmy uczestnikami wspomnianego programy i w razie potrzeby, wyłączamy tę opcję.

Sprawdź też: Nowy i unikalny pomysł na e-biznes – czy to możliwe?

W systemie Windows 7 zaś naciskamy jednocześnie klawisze [Windows] i [R]. W wyświetlonym oknie wpisujemy services.msc. Po potwierdzeniu przyciskiem OK. pojawi się okno menedżera usług. Wyszukujemy w nim raportowanie błędów, klikamy je dwukrotnie, a następnie wybieramy opcję wyłączony w polu listy Typ uruchamiania. Operację potwierdzamy przyciskiem OK.
Powyższe operacje mają za zadanie zablokować wysyłanie danych statystycznych do firmy Microsoft. W żaden sposób nie utrudnia to pracy na komputerze, a nasza prywatność jest lepiej chroniona.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych.
System Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK