| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek w Internecie powinien być traktowany poważnie i z odpowiednią dawką konsekwencji. Niestety bywa tak, że niekiedy bronimy się przed pozostawieniem jakichkolwiek znaków, a za chwilę w niepewnych kwestionariuszach wpisujemy swoje poufne dane osobowe. Kiedy więc uważać i jak się obronić przed pozostawianiem aktywnych śladów w sieci?

Użytkownicy konta Google mogą co prawda korzystać z wielu bardzo przydatnych funkcji, ale po bliższych obserwacjach można dojść do nieco odmiennego wniosku. Otóż mechanizm jednej z funkcji cały czas monitoruje i składuje historię wszystkich wyszukiwani użytkownika. Niestety, jeśli ów protokół trafi w niepowołane ręce może być bardzo kłopotliwy dla użytkownika. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby niepowołana osoba dostała się do naszej historii i poznała nasze preferencje.

Drogą dedukcji możemy dojść do wniosków, że przecież samo Google dysponuje ogromną wiedzą na nasz temat, między innymi wspomniane wcześniej dane o wyszukiwanych frazach etc. Możemy dowiedzieć się, jakiego rodzaju są to informacje oraz w razie potrzeby wykasować je. Aby uzyskać informację na temat tych danych należy udać się pod adres www.google.com/dashboard. Jeśli zaś chcemy opróżnić protokół lub całkowicie wyłączyć tę opcję, przywołujemy adres www.google.com/history, a następnie klikamy w polecenie Wstrzymaj lub Usuń elementy w lewej części okna.

Sprawdź także: Jak mylna reklama wpływa na postrzeganie serwisu przez internautę?

Bardzo groźne, o czym przypominamy na każdym kroku, są portale społecznościowe. Oczywiście administratorzy zapewniają, że robią wszystko w celu polepszenia bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Nie negujemy tego, ani nie zaprzeczamy, ale bezpieczeństwo naszych danych w dużej mierze zależy od nas samych i naszego rozsądku. O tym, czy czyha na nas jakieś niebezpieczeństwo decyduje w głównej mierze rodzaj oraz zakres informacji, jakie podaliśmy na swoim profilu.

Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć. O ile uda nam się to wszystko usunąć, nie będziemy mieli pewności, że ktoś już tego nie skopiował. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem mogą być internetowe przechowalnie danych.

W sieci istnieje wiele serwisów, które oferują przestrzeń dyskową na nasze pliki. W większości przypadków pliki te dostępne są dopiero po zalogowaniu i podaniu hasła. Wyjątkiem może być dostęp dla każdego, ale dopiero gdy sami odblokujemy dany folder do dostępu publicznego. Należy uważać co i gdzie publikujemy, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, aby np. nasze CV znalazło się na publicznym serwerze, a tego wolelibyśmy uniknąć. 

Zobacz również: Czy wybór domeny wpływa na efektywność reklamy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK