| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek w Internecie powinien być traktowany poważnie i z odpowiednią dawką konsekwencji. Niestety bywa tak, że niekiedy bronimy się przed pozostawieniem jakichkolwiek znaków, a za chwilę w niepewnych kwestionariuszach wpisujemy swoje poufne dane osobowe. Kiedy więc uważać i jak się obronić przed pozostawianiem aktywnych śladów w sieci?

Użytkownicy konta Google mogą co prawda korzystać z wielu bardzo przydatnych funkcji, ale po bliższych obserwacjach można dojść do nieco odmiennego wniosku. Otóż mechanizm jednej z funkcji cały czas monitoruje i składuje historię wszystkich wyszukiwani użytkownika. Niestety, jeśli ów protokół trafi w niepowołane ręce może być bardzo kłopotliwy dla użytkownika. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby niepowołana osoba dostała się do naszej historii i poznała nasze preferencje.

Drogą dedukcji możemy dojść do wniosków, że przecież samo Google dysponuje ogromną wiedzą na nasz temat, między innymi wspomniane wcześniej dane o wyszukiwanych frazach etc. Możemy dowiedzieć się, jakiego rodzaju są to informacje oraz w razie potrzeby wykasować je. Aby uzyskać informację na temat tych danych należy udać się pod adres www.google.com/dashboard. Jeśli zaś chcemy opróżnić protokół lub całkowicie wyłączyć tę opcję, przywołujemy adres www.google.com/history, a następnie klikamy w polecenie Wstrzymaj lub Usuń elementy w lewej części okna.

Sprawdź także: Jak mylna reklama wpływa na postrzeganie serwisu przez internautę?

Bardzo groźne, o czym przypominamy na każdym kroku, są portale społecznościowe. Oczywiście administratorzy zapewniają, że robią wszystko w celu polepszenia bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Nie negujemy tego, ani nie zaprzeczamy, ale bezpieczeństwo naszych danych w dużej mierze zależy od nas samych i naszego rozsądku. O tym, czy czyha na nas jakieś niebezpieczeństwo decyduje w głównej mierze rodzaj oraz zakres informacji, jakie podaliśmy na swoim profilu.

Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć. O ile uda nam się to wszystko usunąć, nie będziemy mieli pewności, że ktoś już tego nie skopiował. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem mogą być internetowe przechowalnie danych.

W sieci istnieje wiele serwisów, które oferują przestrzeń dyskową na nasze pliki. W większości przypadków pliki te dostępne są dopiero po zalogowaniu i podaniu hasła. Wyjątkiem może być dostęp dla każdego, ale dopiero gdy sami odblokujemy dany folder do dostępu publicznego. Należy uważać co i gdzie publikujemy, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, aby np. nasze CV znalazło się na publicznym serwerze, a tego wolelibyśmy uniknąć. 

Zobacz również: Czy wybór domeny wpływa na efektywność reklamy?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć.
Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK