| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Dysk nowy i nieuszkodzony – jak to sprawdzić?

Dysk nowy i nieuszkodzony – jak to sprawdzić?

Kupując dysk w sklepie chcemy mieć pewność, że jest on w pełni sprawny i nowy. Niestety nie wszyscy sprzedawcy są w pełni uczciwi. Jak więc sprawdzić, czy zakupiony przez nas dysk jest w pełni sprawny oraz nowy?

Zdecydowana większość producentów pakuje dyski twarde w antystatyczne opakowania foliowe. Opakowania te zabezpieczone są specjalną plombą, dlatego też powinniśmy sprawdzić przed zapłaceniem za dysk, czy nie jest ona uszkodzona. Jeśli otrzymaliśmy dysk tak zapakowany, możemy być pewni, że jest nowy. Niestety nie jest to regułą. Niektórzy producenci lub sprzedawcy pakują sprzedawane dyski w plastikowe opakowania, które bez problemu można otworzyć i ponownie zamknąć bez zauważalnych dla kupującego śladów zewnętrznych.

Jeśli nasze wątpliwości nadal nie dają nam spokoju, można sprawdzić dysk w inny sposób. Przed zakupem warto delikatnie poruszać zakupionym napędem. Sprawny, wyłączony dysk twardy nie ma w środku ruchomych części. Jeśli jednak z wnętrza dobiegają jakiekolwiek wyraźne, metaliczne odgłosy, należy zrezygnować z zakupu. Dysk mógł zostać uszkodzony na przykład w czasie transportu, lub niewłaściwego magazynowania. Kupując taki dysk owszem, będziemy mogli skorzystać z gwarancji, jednak będzie to trwało dość długo, a my zostaniemy bez dysku i bez wydanych na niego pieniędzy.

Zobacz również: Technologia 3G i 4G – czym się cechują?

Wizualne oględziny obudowy dysku również mogą okazać się pomocne. Sprawdzić należy, czy na bocznych ściankach nie widać śladów montażu do obudowy. Zazwyczaj są to drobne, nawet ledwo widoczne podłużne zarysowania, lub starta farba w otworach od śrub. Wszelkie ewentualne zgniecenia, czy obicia absolutnie dyskwalifikują zakup. Sprzedawca może tłumaczyć się, że dysk był sprawdzany w fabryce etc. Owszem, ale w fabryce nie muszą dysku wkładać do komputera i przykręcać go na stałe śrubkami.

Ostatecznym testem, już po instalacji dysku w komputerze, będzie instalacja oprogramowania do monitoringu parametrów S.M.A.R.T. dysku twardego. Wystarczy odczytać parametr POH (Power-On Hours). W przypadku dysku nowego fabrycznie, parametr ten powinien wskazywać wartość jednocyfrową, jednak nie musi to koniecznie być zero. Jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy dysk twardy jest fabrycznie testowany przez producenta. Pojedyncze godziny pracy o niczym negatywnym nie świadczą. Jednak wartości rzędu dziesiątek, czy setek godzin mogą być niepokojące. To również podstawa do reklamacji dysku. 

Polecamy: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niektórzy producenci lub sprzedawcy pakują sprzedawane dyski w plastikowe opakowania, które bez problemu można otworzyć i ponownie zamknąć bez zauważalnych dla kupującego śladów zewnętrznych.
Niektórzy producenci lub sprzedawcy pakują sprzedawane dyski w plastikowe opakowania, które bez problemu można otworzyć i ponownie zamknąć bez zauważalnych dla kupującego śladów zewnętrznych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK