| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice

Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice

Dyski twarde, dla niektórych proste urządzenia do przechowywania danych, w rzeczywistości charakteryzują się mnóstwem najróżniejszych parametrów. Czytając krótką notkę reklamową z pewnością nie poznamy wszystkich danych, ale zagłębiając się w specyfikację techniczną odkryjemy, że dysk twardy opisany jest mnóstwem najróżniejszych parametrów. Poznajmy podstawowe definicje i skróty.

Zacznijmy od podstaw, czyli od obudowy. Obudowa to nie tylko rama nośna i „pudełko” na części dysku twardego, to również radiator znajdującej się wewnątrz dysku mechaniki. Obudowa jest szczelna i pod żadnym pozorem nie można jej otwierać! Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, nawet drobinki kurzu, bardzo szybko mogą zniszczyć powierzchnię talerzy. Jednocześnie nie można zatykać otworów wentylacyjnych dysku, gdyż jego przegrzanie może spowodować groźną awarię.

Talerze i głowice to główny element dysku. Talerze to krążki wykonane z super gładkiego aluminium, lub szkła pokryte nośnikiem magnetycznym. Głowice zaś odpowiadają za odczyt i zapis danych. Warto zaznaczyć, że każda powierzchnia talerza ma własną głowice odczytującą i zapisującą dane. Głowice znajdują się ok. 200 mikrometrów nad powierzchnią talerzy, unoszone na poduszce powietrznej wytwarzanej dzięki znacznej prędkości obrotowej.

Zobacz również: Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?

Pamiętajmy, że dyski twarde są bardzo wrażliwe na wstrząsy, które mogą spowodować kolizję głowicy z talerzem i uszkodzić powierzchnię, na której przechowywane są dane.

Przejdźmy teraz do najważniejszych definicji i skrótów związanych z dyskami twardymi. Najpopularniejszym skrótem używanym w parametrach technicznych jest wszystkim dobrze znany S.M.A.R.T. Co oznacza ten skrót? W rozwinięciu to Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology, czyli system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Dzięki niemu dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna, zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera, aby ten w porę dokonał kopii najważniejszych danych

Sprawdź też: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dyski twarde, dla niektórych proste urządzenia do przechowywania danych, w rzeczywistości charakteryzują się mnóstwem najróżniejszych parametrów.
Dyski twarde, dla niektórych proste urządzenia do przechowywania danych, w rzeczywistości charakteryzują się mnóstwem najróżniejszych parametrów.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK