| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak wybrać dysk do serwera?

Jak wybrać dysk do serwera?

Wybór dysku do komputera stacjonarnego nie jest trudnym zadaniem. W grę bowiem wchodzi głównie pojemność nośnika danych. Szybkość transferu danych czy prędkość obrotowa talerzy schodzi na drugi plan. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wyboru dysku do serwera. Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku do niewielkiego serwera?

Przypomnijmy, że serwer to komputer udostępniający zasoby innym urządzeniom w sieci i zazwyczaj obsługuje setki operacji dyskowych na sekundę. O ile komputer stacjonarny nie jest tak obciążony i nie wymaga aż tak wydajnego dysku, to już serwer powinien być wyposażony w bardzo szybki i wydajny system dyskowy.

Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu. Niestety największą wadą, która w wielu przypadkach eliminuje to rozwiązanie, jest niekorzystna relacja ceny do pojemności, więc z pewnością nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jeśli kupujemy dysk do domowego serwera, lub do niewielkiej firmy, gdzie urządzenie nie będzie bardzo obciążone, w zupełności wystarczą zwykłe dyski w macierzy RAID. Wysokie pojemności pojedynczego dysku nie są w tym przypadku wymagane, gdyż serwery w większości przypadków wykorzystują wiele nośników współdziałających ze sobą.

Sprawdź też: Czy technologia OCR pomoże w rozpoznaniu pisma odręcznego?

Wybierając dysk do serwera powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, dysk tego typu powinien mieć wysoką niezawodność, najlepiej na poziomie 1 200 000 godzin MTBF (Mean Time Between Failures – średni czas bezawaryjnej pracy). Ponadto dysk powinien mieć jak największą wydajność, nawet, jeśli koszt takiego rozwiązania będzie wyższy. Warto również zwrócić uwagę na interfejsy - SCSI, SAS, FC, (SATA w przypadku nośników SSD).

Jeśli chodzi o prędkość obrotową talerzy, zwracajmy uwagę jedynie na urządzenia z prędkością obrotową talerzy na poziomie minimum 7200-15000 obr./min. Pojemność dysku nie musi być ogromna, ale absolutne minimum to 60 GB dla dysku systemowego oraz minimalnie 150 GB dla dysku na dane i multimedia. Pamiętajmy również, aby pamięć cache była na poziomie minimum 16 MB. Równie ważna jest wspomniana wcześniej wydajność. Wybierając dysk SSD pamiętajmy, że odczyt powinien być na poziomie około 250 MB/s, zapis zaś około 170 MB/s. Dysk powinien posiadać technologię S.M.A.R.T. a czas dostępu do danych poniżej 4 ms. 

Zobacz również: 20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu.
Najlepszym wyborem dla korporacyjnych serwerów są urządzenia SSD o minimalnym czasie dostępu.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK