| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jakie są korzyści z posiadania akredytacji ICANN?

Jakie są korzyści z posiadania akredytacji ICANN?

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup firmowych domen często zastanawiają się jakie przyjąć kryteria wybierając rejestratora usług. Ze względu na nieznajomość struktury rynku domen mogą pominąć bardzo ważną kwestię jaką jest to, czy rejestrator posiada akredytację ICANN, czy korzysta z usług pośrednika w rejestracji domen globalnych. Często też dowiadując się o posiadaniu akredytacji przez danego rejestratora, przedsiębiorstwa nie wiedzą z czym się to wiąże, ani jakie wymierne korzyści przyniesie to dla nich.

Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie żmudną analizę wszelkich aspektów związanych z wyborem rejestratora domen globalnych powinno sprawdzić, czy posiada on akredytację ICANN. Jest to organizacja zajmująca się nadzorem nad wszystkimi domenami oraz ich operatorami. Wybierając usługodawcę przedsiębiorstwo powinno zwrócić uwagę na jego pozycję na rynku, historię rozwoju, wysoką jakość oraz stabilność oferowanych usług. Tylko rejestratorzy, którzy reprezentują te wszystkie cechy mogą się poszczycić akredytacją ICANN.

Ze względu na dużą liczbę dostępnych domen przyjęto następującą klasyfikacje: wyróżnia się domeny najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level Domain) oraz domeny niższego poziomu - cTLD.

Domenami najwyższego poziomu są domeny globalne (np. .com, .info, .biz), domeny krajowe (przykładowo dla Polski jest to .pl, a dla Niemiec .de) oraz domeny tzw. „kontynentalne” (np. azjatycka .asia, europejska .eu). Domeny niższego poziomu to końcówki, które powstały wskutek dodania członu do rozszerzeń najwyższego poziomu. Zasadniczo rozszerzenia niższego stopnia dzieli się na domeny regionalne danego kraju (polskie domeny regionalne to m.in. waw.pl, opole.pl, mazury.pl) lub też domeny funkcjonalne, dedykowane dla danego państwa, np. polska to com.pl, hiszpańska .com.es.

Na samym szczycie rynku domen internetowych znajduje się ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Organizacja ta zajmuje się nadzorem nad rejestracją domen na świecie oraz tworzeniem nowych rozszerzeń domen. Każda końcówka utworzona przez ICANN posiada operatora, np. w przypadku polskiej domeny .pl jest do NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa), w przypadku domeny europejskiej .eu jest to EURid (European Registry of Internet Domain Names).

Regionalni operatorzy domen (krajowych lub kontynentalnych) nawiązują umowy partnerskie z rejestratorami z całego świata. Jednak w przypadku domen globalnych (np. .com, .net., .org) liczba pośredników wzrasta. Mniejsze firmy zazwyczaj nie rejestrują domen bezpośrednio u operatorów końcówek globalnych, a jedynie u pośredników. Jedynie firmy posiadające akredytację ICANN mogą rejestrować domeny globalne bezpośrednio u ich operatorów, np. domenę .com w VeriSign, .biz w Neulevel, a .org w Public Interest Registry. Taką firmą jest np. NetArt Registrar Sp. z o.o., pierwszy polski rejestrator posiadający akredytację ICANN.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa?

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.
Akredytacja to niejako podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy registrarem a ICANN.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK