| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Wybieramy telefon do VoIP – co warto mieć na uwadze?

Wybieramy telefon do VoIP – co warto mieć na uwadze?

Jak wiemy, rozmowy VoIP możemy prowadzić, używając komputera i specjalnej aplikacji. Jest to świetne rozwiązanie, gdy usługi VoIP używamy bardzo sporadycznie lub gdy chcemy sprawdzić działanie tej technologii. Jeśli jednak mamy zamiar korzystać z tego rozwiązania na dłuższą metę, słuchawki i komputer nie są najwygodniejszą alternatywą. Jeśli telefonia internetowa ma nam zastąpić stacjonarną linię domową bądź firmową najlepszym rozwiązaniem będzie zakup telefonu IP.

Jeśli w firmie zależy nam na mobilności, a telefon komórkowy to zbyt drogie rozwiązanie, najlepszą alternatywą będzie połączenie tych dwóch rozwiązań. Receptą na wszystko może być bezprzewodowy telefon IP, który łączy zalety komórki, z ekonomiką telefonii VoIP. Na rynku, oprócz typowych stacjonarnych telefonów IP można znaleźć modele bezprzewodowe. To świetne rozwiązanie, gdy w firmie prowadząc rozmowę z kontrahentem nie możemy być przywiązani do jednego miejsca, na przykład rozmowa na temat towaru w magazynie (przemieszczanie się po magazynie i sprawdzanie dostępności towaru).

Wśród telefonów bezprzewodowych można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje - urządzenia DECT oraz Wi-Fi. Pierwsza odmiana działa na bardzo podobnej zasadzie, co tradycyjne telefony bezprzewodowe, które oprócz słuchawki zawierają specjalne urządzenie zwane bazą. To właśnie ją podłącza się przewodem do Internetu, a sygnał bezprzewodowo przekazywany jest tylko do słuchawki. Z telefonu DECT można korzystać tylko w zasięgu bazy, a po opuszczeniu obszaru objętego zasięgiem, rozmowa zostaje przerywana. Telefony Wi-Fi są o wiele lepszym rozwiązaniem. Modele z wyglądu przypominają telefony komórkowe. Nie posiadają „bazy”, a z Internetem łączą się bezprzewodowo. Z tego typu telefonów możemy korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci Wi-Fi – może to być firmowa sieć, jak i darmowe, miejskie Hot Spoty.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

Jeśli prowadzimy poważną firmę i często prowadzimy wideokonferencję, świetnym rozwiązaniem będzie wideotelefon IP. Urządzenia tego typu stają się coraz bardziej popularne. Co prawda są to drogie urządzenia, ale w zamian za wysoką cenę otrzymujemy urządzenie wyposażone w duży kolorowy wyświetlacz i kamerę wideo. Dzięki nim możemy nie tylko usłyszeć naszego rozmówcę, ale również go zobaczyć. Rzecz jasna aby tego typu połączenie doszło do skutku, po obu stronach połączenia wideo muszą znajdować się odpowiednie urządzenia. Pamiętajmy również, że nie każdy operator udostępnia tego typu usługę – warto to sprawdzić przed wyborem operatora.

Najmniej funkcjonalnym urządzeniem obsługującym VoIP jest telefon USB. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż w znacząco ogranicza funkcjonalność całej idei telefonii VoIP. Po pierwsze, nie należy go mylić z typowym telefonem IP - do pracy wymaga włączonego komputera, a czasem nawet uruchomionego w nim odpowiedniego komunikatora. Oznacza to spore ograniczenia, które są niemal takie same jak w przypadku podstawowego „pakietu”, czyli zwykłych słuchawek z mikrofonem. Ponadto rozmowa przez telefon USB jest niezbyt wygodna. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się wygodne słuchawki z mikrofonem. Zamiast inwestować w niewygodny telefon USB, lepiej kupić wygodne słuchawki z dobrej jakości mikrofonem.

W niektórych sklepach i na aukcjach internetowych dostępne są jeszcze telefony dedykowane do Skype w wersji USB oraz niezależnych urządzeń podłączanych bezpośrednio do Internetu. Niestety tego typu rozwiązanie również wiąże się z wieloma ograniczeniami. Skype do przesyłania głosu korzysta z własnego protokołu, który nie jest z SIP, czyli najpopularniejszym protokołem telefonii internetowej VoIP. Jeśli zdecydujemy się na telefon Skype, pamiętajmy, że urządzenie takie nie będzie działać z innymi operatorami. Warto więc przemyśleć inne, bardziej przyszłościowe i uniwersalne rozwiązania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK