| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak serwer wpływa na strony WWW

Jak serwer wpływa na strony WWW

Jak wiesz, to na serwerze znajdują się elementy konieczne do stworzenia strony WWW, jak i elementy systemowe, niezbędne do funkcjonowania serwisu. Znajduje się na nim również poczta elektroniczna firmy. Dlatego też niezwykle ważne jest by przy wyborze właściwego serwera zwrócić uwagę na parametry usługi. Jakimi zatem czynnikami kierować się przy wyborze serwera - podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Równie ważne, jak wszystkie wyżej wymienione cechy, jest bezpieczeństwo danych znajdujących się na serwerze. Usługodawca powinien zapewnić swoim klientom ochronę antywirusową i antyspamową na najwyższym poziomie, a odpowiedni zapis o nich umieścić w regulaminie oraz opisie usługi. Jest to o tyle ważne, iż gwarantuje ochronę firmowych danych przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz.

Czynniki zewnętrzne (np. wirusy) to nie jedyne zagrożenie czyhające na dane znajdujące się na serwerze. Bardzo łatwo bowiem o przypadkowe wykasowanie plików przez użytkowników. W celu zabezpieczenia danych, przed tego typu wypadkami, firmy hostingowe wykonują kopie bezpieczeństwa (tzw. backup'y), czyli kopie danych zapisanych na serwerze. Wybierając serwer należy więc sprawdzić jak często są one wykonywane, jak długo przechowywane oraz czy dostęp do nich jest odpłatny.

Usługodawca powinien w umowie zapewnić również tzw. Service Level Agrement (SLA), czyli utrzymanie i systematyczne poprawianie ustalonego między klientem a nim poziomu jakości usługi. Dodatkową informacją, która powinna być zamieszczona w regulaminie, to dostępność serwera w skali roku. Czyli inaczej odpowiedni zapis dotyczący tego, przez jaki czas serwer może być niedostępny w ciągu dnia, miesiąca, czy roku.

W celu ułatwienia i usprawnienia klientom korzystania z usług, firmy hostingowe oferują specjalne, autorskie oprogramowania do obsługi serwerów oraz kont pocztowych. Takie narzędzia powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze. Warto sprawdzić podczas okresu testowego, czy spełniają te warunki. Najskuteczniejszym sposobem pełnej weryfikacji, czy oprogramowanie jest odpowiednie dla użytkownika, jest wykonanie przez niego kilku czynności testowych (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy serwis Programy dla firm

Przed podjęciem ostatecznej decyzji korzystnie jest przetestować usługę. Większość firm hostingowych oferuje 14-dniowy test, a niektóre nawet umożliwiają zupełnie darmowe korzystanie z serwera przez 6 miesięcy. Dzięki temu można ocenić, czy dana usługa odpowiada wymaganiom przedsiębiorstwa oraz zapoznać z jej oprogramowaniem (programami do zarządzania serwerem oraz do obsługi poczty e-mail).

Podczas wyboru usług, wszystkie parametry należy odnieść do tego, w jaki sposób będą one wykorzystywane. Wybór usługi, o odpowiedniej dla potrzeb serwisu powierzchni dyskowej oraz transferze, zależy od tego, jakie pliki będą się na nim znajdować. Jeśli na stronie będzie wiele plików multimedialnych (np. dźwiękowych lub graficznych) nieodzowny będzie wybór serwera o większej powierzchni. Od tego, jakie dane zgromadzone będą w ramach usługi, zależy również wysokość transferu. Ważna jest również częstotliwość aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada jeszcze serwisu internetowego korzystnym wyjściem będzie zakup serwera wraz z gotową stroną. Integracja tych usług daje pewność, że ich parametry będą do siebie dopasowane.

Właściwy dobór serwera WWW do firmowego serwisu internetowego gwarantuje jego bezawaryjne działanie przez 7 dni w tygodniu 24h/dobę. Znacząco ułatwia to kontakt klienta z firmą, zapewnia swobodny dostęp do informacji o produktach. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z oferty przedsiębiorstwa niemal zawsze. Przekłada się to na satysfakcję klientów firmy, a co za tym idzie, wzrost sprzedaży oraz dochód przedsiębiorstwa. Wpływa również korzystnie na budowę wizerunku stabilnej i profesjonalnej firmy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK