| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki dysk znajduje się w naszym notebooku. W tym celu możemy posłużyć się jednym z programów diagnostycznych dostępnych w sieci, na przykład Everest Ultimate. Aby sprawdzić model dysku, po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, z drzewa opcji rozwijamy Magazyn, a następnie klikamy na Magazyn Windows. Na liście urządzeń odnajdujemy i zaznaczamy dysk twardy. W wyświetlonym na dole ekranu oknie znajdziemy dokładne informacje o naszym dysku. Najbardziej interesuje nas wielkość fizyczna oraz standard. Nowy dysk twardy powinien mieć te same parametry, ale oczywiście większą, interesującą nas pojemność. Gdyż już mamy potrzebne dane i zakupiliśmy dysk, przechodzimy do jego montażu.

W pierwszym kroku naturalnie wyłączamy urządzenie i wyjmujemy baterię. Następnie odwracamy komputer spodem do góry i lokalizujemy wszystkie śrubki utrzymujące obudowę. W większości przypadków dysk umieszczony jest pod klapką w samym rogu notebooka, a w niektórych przypadkach odpowiednia klapka zaznaczona jest piktogramem przypominającym dysk. Pamiętajmy jednak, że próba wymiany dysku w komputerze ma gwarancji w większości przypadków wiąże się z jej utratą.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Po odkręceniu klapki naszym oczom ukaże się dysk twardy. Pociągamy za pasek, który się na nim znajduje i przesuwamy dysk tak, aby wyciągnąć wtyk z gniazda. Następnie wyjmujemy dysk z notebooka. W większości przypadków dysk twardy znajduje się w metalowej ramce, która zapobiega przypadkowemu wypadnięciu dysku ze slotu. Jeśli nasz dysk znajduje się w takiej ramce, należy go z niej wykręcić.

Montaż nowego dysku przebiega w odwrotnej kolejności. Najpierw przykręcamy dysk do metalowej ramki (jeśli nasz notebook jest w takową wyposażoną), umieszczamy go w zatoce na dysk, a następnie, delikatnie popychając ramkę, umieszczamy złącze dysku w gnieździe laptopa i przykręcamy klapkę.

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest odpowiednio przykręcone, wkładamy baterię do urządzenia i włączamy komputer. Pamiętajmy, że nowy dysk to pusty dysk, co wiąże się z koniecznością instalacji świeżej kopii systemu lub przywrócenia go z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Jeśli jednak nie chcemy decydować się na wymianę dysku, a pojemność dotychczasowego nośnika jest zbyt mała, możemy zaopatrzyć się w dysk przenośny USB. Tego typu urządzenie nie jest duże, można je schować do torby a pojemność takiego dysku może wynosić nawet 500 GB. 

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK