| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki dysk znajduje się w naszym notebooku. W tym celu możemy posłużyć się jednym z programów diagnostycznych dostępnych w sieci, na przykład Everest Ultimate. Aby sprawdzić model dysku, po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, z drzewa opcji rozwijamy Magazyn, a następnie klikamy na Magazyn Windows. Na liście urządzeń odnajdujemy i zaznaczamy dysk twardy. W wyświetlonym na dole ekranu oknie znajdziemy dokładne informacje o naszym dysku. Najbardziej interesuje nas wielkość fizyczna oraz standard. Nowy dysk twardy powinien mieć te same parametry, ale oczywiście większą, interesującą nas pojemność. Gdyż już mamy potrzebne dane i zakupiliśmy dysk, przechodzimy do jego montażu.

W pierwszym kroku naturalnie wyłączamy urządzenie i wyjmujemy baterię. Następnie odwracamy komputer spodem do góry i lokalizujemy wszystkie śrubki utrzymujące obudowę. W większości przypadków dysk umieszczony jest pod klapką w samym rogu notebooka, a w niektórych przypadkach odpowiednia klapka zaznaczona jest piktogramem przypominającym dysk. Pamiętajmy jednak, że próba wymiany dysku w komputerze ma gwarancji w większości przypadków wiąże się z jej utratą.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Po odkręceniu klapki naszym oczom ukaże się dysk twardy. Pociągamy za pasek, który się na nim znajduje i przesuwamy dysk tak, aby wyciągnąć wtyk z gniazda. Następnie wyjmujemy dysk z notebooka. W większości przypadków dysk twardy znajduje się w metalowej ramce, która zapobiega przypadkowemu wypadnięciu dysku ze slotu. Jeśli nasz dysk znajduje się w takiej ramce, należy go z niej wykręcić.

Montaż nowego dysku przebiega w odwrotnej kolejności. Najpierw przykręcamy dysk do metalowej ramki (jeśli nasz notebook jest w takową wyposażoną), umieszczamy go w zatoce na dysk, a następnie, delikatnie popychając ramkę, umieszczamy złącze dysku w gnieździe laptopa i przykręcamy klapkę.

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest odpowiednio przykręcone, wkładamy baterię do urządzenia i włączamy komputer. Pamiętajmy, że nowy dysk to pusty dysk, co wiąże się z koniecznością instalacji świeżej kopii systemu lub przywrócenia go z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Jeśli jednak nie chcemy decydować się na wymianę dysku, a pojemność dotychczasowego nośnika jest zbyt mała, możemy zaopatrzyć się w dysk przenośny USB. Tego typu urządzenie nie jest duże, można je schować do torby a pojemność takiego dysku może wynosić nawet 500 GB. 

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »