| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czy warto korzystać z systemu CMS?

Czy warto korzystać z systemu CMS?

Tworzenie oraz późniejsze zarządzanie stroną internetową nie jest wcale prostym zadaniem. Tak z pewnością myśli większość internautów oraz ci, którzy zamierzają stworzyć firmową stronę internetową. Owszem, stworzenie od podstaw dobrej, atrakcyjnej i skutecznej strony internetowej nie należy do łatwych zadań, ale już jej zarządzanie wcale nie musi być udręką. Jeśli zdecydowaliśmy się sami zarządzać swoją stroną, aby była ona taka jak chcemy lub po prostu żeby obniżyć koszta, powinniśmy pomyśleć o systemie CMS.

Dzięki systemowi CMS możemy aktualizować, dodawać lub usuwać treść na stronie internetowej, tworzyć galerie zdjęć etc., a to wszystko bez konieczności posiadania rozległej wiedzy informatycznej. Oczywiście istnieje wiele różnych typów CMS z różnymi funkcjami i do różnych zastosowań. Czym jest CMS, do czego służy i jakie są jego funkcje?

CMS to w wolnym tłumaczeniu Content Management System (System Zarządzania Treścią). CMS to aplikacja internetowa lub jej zbiór, który pozwala na swobodne tworzenie i późniejszą aktualizację, dodawanie, usuwanie treści zamieszczanych w serwisie internetowym. Systemem CMS może zarządzać nawet niewykwalifikowany informatycznie personel bez większego doświadczenia w tej dziedzinie. Tego zadania mogą podjąć się osoby, które nie są wykształcone w kierunku informatycznym, a nawet takie, które nie znają nawet podstaw kodowania html etc. Aby rozpocząć korzystanie z systemu CMS wystarczy krótkie szkolenie i zapoznanie się z podstawami konkretnego systemu.

Kształtowanie, redagowanie i opracowywanie sposobu jej prezentacji w serwisie zarządzanym przez system CMS odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem prostych w obsłudze interfejsów użytkownika. Interfejsy te mają zazwyczaj postać stron WWW, które posiadają odpowiednie formularze, moduły i narzędzia.

Najważniejszą zaletą każdego systemu CMS powinna być przede wszystkim prostota i jasność obsługi. System zarządzania treścią został stworzony właśnie w takim celu, aby nawet niedoświadczony użytkownik był w stanie sprawnie i profesjonalnie zarządzać treścią serwisu internetowego. Obecnie dostępne systemy CMS są jeszcze prostsze w obsłudze. Wszystko to dzięki zastosowaniu przejrzystych interfejsów graficznych. Dodawanie i aktualizacja treści jest jeszcze łatwiejsza - wystarczy wpisać lub wkleić niesformatowany tekst. Taki tekst można bez przeszkód dowolnie formatować, dzielić, zaznaczyć i wyróżnić nagłówki. Oczywiście jest to jedna z podstawowych funkcji każdego systemu zarządzania treścią. Bardziej zaawansowane i rozwinięte systemy CMS oferują dodawanie różnych formularzy lub dodatkowych aplikacji internetowych.

Zobacz również: e-Firma - Blog

Najważniejszych powodem, dla którego systemy CMS są tak powszechnie stosowane jest bez wątpienia to, że wygląd i format treści nie jest uzależniony od formatu, układu i design’u serwisu. Wszystkie informacje i sposób ich zapisania przez użytkownika systemu CMS są, po zatwierdzeniu, w niezmienionej formie prezentowane na stronie internetowej danego serwisu. Zastosowanie systemu CMS sprawia, że wpisywana treść jest całkowicie niezależna od zastosowanego szablonu serwisu WWW. Oprócz tego, wprowadzenie jakichkolwiek zmian w wygląd serwisu nie pociąga za sobą konieczności zmian treści wprowadzonych do systemu CMS. Oznacza to, że opracowywanie szaty graficznej i wyglądu strony może być prowadzone przez wykwalifikowany i doświadczony zespół grafików i web-designerów, natomiast sama treść serwisu opracowywana i redagowana jest przez redakcję serwisu. Przypomnijmy, że członkowie redakcji, aby wprowadzać treść do serwisu, nie muszą mieć rozwiniętych zdolności informatycznych, wystarczy podstawowa wiedza na temat Internetu i obsługi komputera. Ponadto, wszelkie zmiany na stronie internetowej mogą być wprowadzane dynamicznie i niezależnie od tego, czy aktualnie prowadzona jest aktualizacja treści serwisu czy też zmiana jego szaty graficznej.

Zobacz również: e-Firma - Excel

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK