| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

Bezawaryjne funkcjonowanie firmowej strony WWW jest kluczowe dla firm. Działanie strony internetowej przedsiębiorstwa uzależnione jest od stabilności serwera WWW. Dlatego jego właściwy wybór to priorytet dla każdej firmy, która tworzy firmowy serwis internetowy.

Na serwerze WWW znajduję się wszystkie elementy, które tworzą firmową stronę, zarówno skrypt strony, jak i bazy danych, a także grafiki, ikony, pliki wideo, pliki dźwiękowe itp. Serwer udostępnia te pliki przeglądarkom internetowym, dzięki czemu po wpisaniu adresu domeny (np. www.nazwa.pl) do przeglądarki Internautom wyświetla się kompletna strona WWW. Sprawnie działający firmowy serwis oznacza przede wszystkim dostępność oferty 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także możliwość stałego i szybkiego kontaktu z klientami oraz kontrahentami.
Odpowiedni wybór serwera przekłada się zatem na prawidłowe funkcjonowanie strony WWW firmy oraz sprawną komunikację z klientem, a co za tym idzie na budowę profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej usługi hostingowej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa.

Podczas wyboru serwera należy sprawdzić przede wszystkim parametry usługi. Powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont ftp, liczba baz danych, które można utworzyć w ramach serwera to podstawowe informacje, które mają decydujący wpływ na wybór usługi. Oto podstawowe parametry, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając serwer WWW:

  • Powierzchnia dyskowa jest jednym z podstawowych parametrów serwera. Jest to ilość danych, które mogą znaleźć się na serwerze WWW. Wartość tą podaje się w bajtach (megabajtach, gigabajtach), np. serwer Active oferowany przez serwis nazwa.pl ma powierzchnię dyskową 25 GB (gigabajtów). Wartość ta obejmuje zarówno pliki konieczne do stworzenia strony WWW, jak i bazy danych oraz konta poczty elektronicznej. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to możliwość dowolnego dysponowania powierzchnią dyskową w ramach serwera. Pozwala to na podział zgodny z potrzebami firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.).
  • Transfer to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. Ze względu na wygodę klientów, transfer rozliczany jest zazwyczaj w skali roku. Niektórzy usługodawcy hostingowi podają jednak transfer w skali roku, a rozliczają go miesięcznie, przy czym niewykorzystana w danym miesiącu ilość danych możliwych do przesłania nie przechodzi na kolejny miesiąc. Tracą na tym klienci, gdyż bardzo często ruch na stronie WWW firmy jest sezonowy, jego natężenie zmienia się zależnie od pory roku, czy też prowadzonych przez firmę akcji reklamowych. Gdy transfer rozliczany jest miesięcznie, istnieje zagrożenie, że przez kilka miesięcy w roku przekraczany będzie dopuszczalny transfer, natomiast w pozostałych będzie nie będzie on w pełni wykorzystywany.
  • Maksymalna liczba domen przypisanych do serwera to liczba adresów internetowych, które można przekierować na jeden hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór serwera, na który można delegować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to zarówno na przypisanie do jednego serwisu WWW kilku adresów internetowych, jak i na zamieszczenie na serwerze więcej niż jednej strony. Brak limitów to ogromna zaleta także w przypadku kont poczty elektronicznej. Jest to parametr szczególnie ważny dla firm, brak limitów pozwala na założenie konta e-mail dla każdego pracownika bez ograniczeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK