| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

Bezawaryjne funkcjonowanie firmowej strony WWW jest kluczowe dla firm. Działanie strony internetowej przedsiębiorstwa uzależnione jest od stabilności serwera WWW. Dlatego jego właściwy wybór to priorytet dla każdej firmy, która tworzy firmowy serwis internetowy.

Parametry bezpieczeństwa określają zasady funkcjonowania serwera oraz możliwości wykorzystania usługi przez użytkowników. Odpowiedni ich dobór daje gwarancję poprawnego działania serwera. Brak określonych zasad funkcjonowania serwera w postaci parametrów bezpieczeństwa świadczy o nieprofesjonalnym podejściu hostingodawcy do klientów. Jawne parametry pozwalają nie tylko na świadomy zakup usługi, ale też na wykorzystywanie możliwości serwera w pełni. Niestety nie wszystkie firmy świadczące usługi hostingowe ujawniają tego typu informacje.

Przeczytaj również: Jak stworzyć firmową stronę WWW

Firmowe dane muszą być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego wybierając usługodawcę warto zwrócić uwagę na gwarantowany przez niego poziom zabezpieczeń. Hostingodawca powinien zapewnić maksymalną ochronę przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić czy w opisie usługi znajdują się zapisy o działaniu filtrów antywirusowych i antyspamowych. Ważne jest także by usługodawca zapewniał szyfrowaną transmisję danych na wielu poziomach (poczty WWW, strony internetowej, kont FTP). Brak takich zabezpieczeń ułatwia osobom niepowołanym przejęcie haseł do serwera, a co za tym idzie umożliwia wprowadzanie na nim zmian. Zabezpieczenie serwera jest niezmiernie ważne. Wprowadzenie niepożądanych zmian na stronie internetowej, skorzystanie z firmowej poczty elektronicznej w celach np. przestępstwa czy też skasowanie firmowych danych, może poważnie zagrozić wizerunkowi firmy lub wpłynąć negatywnie na jej sprzedaż.

Nieodpowiednio zabezpieczony serwer daje także możliwość wycieku firmowych danych, co może wiązać się z ujawnieniem tajemnicy handlowej.

Nie tylko zewnętrzne czynniki zagrażają bezpieczeństwu firmowych danych, które znajdują się na serwerze. Często zdarza się, że użytkownicy przypadkowo kasują dane znajdujące się na serwerze. Zabezpieczeniem przed skasowaniem istotnych dla firmy dokumentów są tzw. kopie bezpieczeństwa (backup’y). Z określoną częstotliwością (np. co 24h) dostawca usług hostingowych wykonuje kopię danych znajdujących się na serwerze. W przypadku skasowania istotnych dla przedsiębiorstwa danych możliwe jest ich odzyskanie. Przed wyborem usługodawcy warto więc sprawdzić jak często wykonywany jest backup, jak długo przechowywane są kopie oraz czy dostęp do nich jest płatny.

Do obsługi serwera konieczne jest odpowiednie oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę czy jest ono łatwe i intuicyjne w obsłudze, gdyż jest często wykorzystywane. Niektórzy usługodawcy na potrzeby swoich klientów tworzą specjalne oprogramowanie. Takie autorskie programy do obsługi serwera są dopasowane do danej usługi, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów z niej korzystających. Posiadają często rozwiązania zdecydowanie ułatwiające i usprawniające korzystanie z usługi, których nie posiada standardowe oprogramowanie. Działanie programów warto sprawdzić jeszcze podczas okresu testowego usługi. Najlepszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, jest przeprowadzenie kilku testowych akcji (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK