| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Kiedy warto zainwestować w domenę generyczną

Kiedy warto zainwestować w domenę generyczną

Domena generyczna to adres internetowy, w którym jako nazwa występuje słowo podstawowe. Można tutaj zaliczyć wszelkie słowa ogólne, odnoszące się do danych branży, produktów (np. rowery.pl), zawodów (np. dziennikarze.pl), usług (np. sprzatanie.pl) itp. Jakie możliwości daje nabycie takiej domeny?

Domeny generyczne posiadają ogromny potencjał inwestycyjny. Dlatego właśnie są one głównym celem nie tylko dla twórców nowych inicjatyw handlowych, którym takim adres WWW może pomóc w promocji, ale także dla domainerów.

Domainer to osoba wyszukująca atrakcyjne domeny internetowe i rejestrująca je w celu późniejszej odsprzedaży po wyższej cenie.

Polecamy Sprzęt komputerowy

Nie należy jednak mylić inwestorów domenowych z cybersquatterami, gdyż nie nabywają oni adresów z użyciem zarejestrowanych znaków towarowych. Głównym celem inwestorów domenowych są właśnie takie nazwy internetowe, które zawierają w sobie podstawowe wyrazy. Tego typu adresy są najbardziej rozchwytywane na rynku wtórnym. Domainerzy często inwestują w zakup adresu nawet jeżeli jest on już zarejestrowany.

Przykładem może być adres www.lekarze.pl. W 2008 roku został on sprzedany na aukcji Sedo za 50 tys. złotych. Jest to wysoka kwota, która wydawać może się bardzo wysoka, jak na inwestycje w świecie domen. Jednak nabywca tą samą domenę sprzedał na aukcji MeetDomainers w 2009 roku za kwotę 135 tys. złotych. Zyskał zatem 85 tys. lokując kapitał w wirtualnym mieniu.

Oprócz wysokich kwot, po jakich sprzedawane są domeny generyczne, są one również innym źródłem dochodów. Ze względu na dużą intuicyjność Internautów w poruszaniu się po Sieci, adresy takie odnotowują bardzo dużą liczbę odwiedzin, nawet jeżeli nie prowadzą do serwisu WWW o sprecyzowanych treściach. Jest tak ponieważ wiele osób szukających informacji na dany temat, wpisuje automatycznie w okno przeglądarki słowo, bezpośrednio kojarzące się z pożądanym zagadnieniem. Abonenci domeny otrzymują od reklamodawców wynagrodzenie za każde wejście na stronę oraz za każde kliknięcie w reklamę, która się na niej znajduje. Najczęściej wśród reklam zamieszczonych pod adresami generycznymi, znajdują się reklamy bezpośrednio wiążące się ze słowem użytym w domenie. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że osoby docierające do witryny, skorzystają z zamieszczonych na niej linków.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK