| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak wybrać dysk twardy?

Jak wybrać dysk twardy?


Podczas zakupu komputera lub nawet samego dysku twardego nie zwracamy uwagi na jego parametry. Wbrew pozorom to niezwykle ważne, gdyż dysk twardy jest magazynem naszych, bardzo często ważnych i cennych plików. Poza tym to z dysku twardego uruchamiamy nasz system i to od jakości dysku bardzo często zależy stabilność całego systemu. Odpowiedni dobór oraz późniejsza konserwacja i optymalizacja dysku twardego zminimalizuje wszelkie straty w wydajności i stabilności.

Pierwszą i podstawową zasadą optymalizacji jest oczywiściedobór odpowiedniego dysku. Poznajmy podstawowe parametry odpowiedzialne zaszybkość pracy tego urządzenia.

Zobacz także: Komputery - foto

Najważniejsza jest prędkość obrotów talerzy dysków twardych.Im szybsze obroty, tym szybszy odczyt, zapis i dostęp do danych. Obecniewiększość dysków twardych pracuje z prędkością 7200 obrotów na minutę. Wsklepach znajdziemy również dyski twarde oferujące prędkość 10 000 obrotówna minutę, jednak nie są one polecane z kilku względów. Pierwszy, to przedewszystkim cena, która bywa kilkukrotnie wyższa od tradycyjnych dysków. Podrugie, pojemność tak szybkich dysków bywa niezadowalająca dla przeciętnegopożeracza danych. Poza tym, tak szybkie dyski bardzo się grzeją, więc wymagająodpowiednio wydajnego chłodzenia. Dla normalnego użytkowania prędkość 7200obrotów na minutę w zupełności wystarczy.

Zobacz także: Komputer - akcesoria

Przy kupnie dysku należy zwrócić na interfejs. Co oczywiste,interfejs dysku musi zgadzać się z tym, jaki posiadamy w komputerze. I tak,jeśli nasza płyta główna posiada złącza SATA, wybieramy dysk z takim właśnieinterfejsem. Obecnie najszybszym interfejsem jest SATA 3, jednak jedynienajnowsze i najdroższe płyty główne obsługują ten rodzaj złącza. Przed wyborem dysku zwróćmy również uwagę naczas dostępu do danych podany w milisekundach. Parametr ten odpowiedzialny jestza prędkość odszukiwania informacji. Jest to szczególnie ważne przy kopiowaniudużych pojemnościowo folderów z małymi plikami, np. foldery z dużą ilościązdjęć lub muzyką. Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, to pojemnośćbufora pamięci. Im większa jest pojemność bufora, prędkość dostępu do danych nakolejne żądania jest większa.

Pojemność dysku to już indywidualna decyzja. Dla niektórychpojemność 250 GB w zupełności wystarczy, inni zaś dysk o pojemności 1 TBzapełnią w kilka dni. Oczywiście lepiej jest wybrać dysk o pojemności większejniż szacujemy, że nam się przyda.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK