| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czy warto zarejestrować pakiet firmowych domen

Czy warto zarejestrować pakiet firmowych domen

Rozpoczynając działalność w Sieci firma powinna zastanowić się nad zakupem pakietu domen z użyciem słów budzących skojarzenia z przedsiębiorstwem lub promowanym produktem. Działanie takie zabezpieczy ją przed nieuczciwymi cyberprzęstepcami!

Domena internetowa jest bardzo skutecznym narzędziem działań marketingowych. Jej zabezpieczenie należy rozpocząć już w fazie projektu, przed rozpoczęciem działań promocyjnych. Podstawowe domeny, które każde przedsiębiorstwo powinno posiadać w swoim portfolio to kombinacje nazwy firmy lub promowanych produktów w połączeniu z końcówkami .pl, .com, .com.pl, .eu. Są to najpopularniejsze rozszerzenia, instynktownie wpisywane w okno przeglądarki internetowej przez użytkownika.

Przykładowo, jeśli w adresie firmowego serwisu użyto nazwy przedsiębiorstwa, to podstawowy pakiet domen, które powinno ono posiadać to:
www.NazwaFirmy.pl
www.NazwaFirmy.com.pl
www.NazwaFirmy.com
www.NazwaFirmy.eu

Rozszerzenia regionalne, to polskie domeny drugiego stopnia. Firmy, które chcą w pełni zabezpieczyć adres swojej strony WWW powinny zakupić jego kombinacje z rozszerzeniami regionalnymi. Powinny one odpowiadać m.in. miastu, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę lub regionowi, w którym dostępne są produkty i usługi świadczone przez firmę. Jeżeli posiada ona siedziby w kilku miejscowościach, warto by zarejestrowała domenę dla każdej z nich.

Przykładowo przedsiębiorstwo z siedzibą w Katowicach oraz oddziałem w Olkuszu; które swoje usługi świadczy w woj. śląskim oraz małopolskim, powinno zarejestrować następujące domeny:
www.NazwaFirmy.katowice.pl
www.NazwaFirmy.olkusz.pl
www.NazwaFirmy.slask.pl
www.NazwaFirmy.malopolska.pl

Porównaj: Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

W domenie .pl możemy wyróżnić także domeny funkcjonalne. Firma powinna posiadać rozszerzenia, które odpowiadają dziedzinie jej działań. Domeny funkcjonalne to znakomite narzędzie do podkreślenia gałęzi gospodarki odpowiadającej przedsiębiorstwu. Polskich domen funkcjonalnych jest ponad 30. Odnoszą się one do głównych dziedzin gospodarczych. Rejestracja domen odpowiadających branży przedsiębiorstwa uchroni adres firmowego serwisu WWW.

Przykładowo, dla biura turystycznego odpowiednie będą adresy:
www.NazwaFirmy.turystyka.pl
www.NazwaFirmy.travel.pl
www.NazwaFirmy.tourism.pl
Jeśli firma dodatkowo umożliwia zakup wycieczek przez Internet warto zakupić również:
www.NazwaFirmy.sklep.pl
www.NazwaFirmy.shop.pl

Planując zakup domen przedsiębiorstwa nie powinny zapominać o domenach z użyciem przedrostków „e-”, „m-” lub „i-”, a także przyrostków np. „24”, „-net”. Warto dokonać ich selekcji a następnie zakupić te, które odpowiadają działaniom firmy w Internecie i na innych płaszczyznach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK