| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Czym są giełdy domen

Czym są giełdy domen

Codziennie na rynku wtórnym dochodzi do wielu transakcji, których przedmiotem są atrakcyjne adresy WWW. Niestety, jak wszędzie i tu dochodzi do wielu nadużyć. Ich ofiarami padają najczęściej nieświadomi zagrożeń klienci. Internet pełen jest użytkowników, którzy przekonani o swej bezkarności czekają na łatwy zarobek. Znajomość niebezpieczeństw i sposobów ochrony przed nimi, może ustrzec przed przykrymi konsekwencjami.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług tzw. giełdy domen. Są to serwisy poświęcone handlowi domenami. Dzięki nagromadzeniu dużej liczby dostępnych adresów WWW kupujący łatwiej może znaleźć tą, która go interesuje. Ponadto tego typu usługi cechują się zdecydowanie wyższym poziomem bezpieczeństwa. Płatność za transakcję nie jest dokonywana bezpośrednio na konto sprzedającego. Pośredniczy w tym operator giełdy domen. Jego zadaniem jest odbiór pieniędzy od nabywcy, a następnie po potwierdzeniu przez niego przejęcia adresu, wpłacenie ich na konto byłego już Abonenta. Tym samym operacja uważana jest za sfinalizowaną. Tego typu zabezpieczenie znacznie minimalizuje możliwość wystąpienia sytuacji, gdy po wpłaceniu należnej kwoty kupujący nie otrzymuje należnego adresu. Jednocześnie korzystanie z profesjonalnego serwisu, niesie dla sprzedającego korzyść w postaci zniechęcenia niesolidnego kupującego do wycofania się z transakcji. Dzieje się tak, gdyż w niektórych serwisach konieczne jest dokonanie wpłaty przed zakupem, a rezygnacja niesie ze sobą konieczność zapłacenia karnej kwoty.

Najważniejszym prawnym aspektem zabezpieczenia transakcji na rynku wtórnym domen jest sposób, w jaki potwierdza się jej dokonanie. Jeszcze przed skorzystaniem z usług konkretnej giełdy, należy zwrócić uwagę, jak zabezpieczone są kwestie formalne. Chodzi tu o tzw. cesję. Jest to operacja zmiany Abonenta domeny. Tylko w pełni sformalizowana cesja tzw. papierowa, chroni przed zakupem domeny od podmiotu, który nie ma prawa nią zarządzać. Usługodawcy wymagają, aby obie strony - zarówno sprzedający jak i kupujący, przesłali do operatora podpisane wnioski o zmianę Abonenta. Na podstawie wniosków, zawierających kopie wymaganych dokumentów, potwierdzana jest zbieżność z danymi podanymi przy rejestracji.

Polecamy serwis Mała firma

Wtórny rynek domen będzie w najbliższej przyszłości zwiększał swój udział. W Polsce już dziś dokonywane na nim pojedyncze transakcje (jawne) sięgają wartością pół miliona złotych. Ten sposób pozyskania adresu, w nie powinien być postrzegany jako gorszy od tradycyjnej rejestracji. Jest to sprawdzona metoda na uzyskanie atrakcyjnej firmowej wizytówki w Internecie, która przyniesie firmie wymierne korzyści, a na pewno ułatwi promocję oferty przedsiębiorstwa. Jednak podobnie, jak w każdej sferze działalności, warto zadbać o bezpieczeństwo podejmowanych kroków. Internet pełen jest użytkowników, którzy przekonani o swej bezkarności czekają na łatwy zarobek. Aby więc czuć się w pełni bezpiecznie, przedsiębiorstwo samo musi wykazać troskę o swój interes. W tym celu, wkraczając na rynek wtórny, należy zwrócić uwagę, z kim się to robi. Troska o bezpieczeństwo transakcji to potwierdzenie wysokiego poziomu świadczonych usług. Wybierając usługodawcę, należy więc mieć wzgląd na to, czy przywiązuje on należytą uwagę do prawnej strony transakcji. Przezorność firmy jest najlepszym zabezpieczeniem dla inwestowanych przez nią pieniędzy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK