REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto zarejestrować domenę globalną

Daniel Korytas

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest domena globalna? Jaka korzyść płynie z rejestracji domeny globalnej dla Twojej firmy. Czy jej rejestracja jest tylko korzystna dla firm działających na rynku zagranicznym? Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Domena globalna jest jedną z najpopularniejszą domeną na całym świecie. Jej rejestracja daje duże możliwości rozwoju firmy, dlatego Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na zamieszczenie swojego serwisu WWW pod adresem z takim rozszerzeniem.

REKLAMA

Trochę faktów

REKLAMA

Domeny globalne to domeny najwyższego poziomu (ang. TLD - Top-Level Domain). Wśród nich można rozróżnić 5 końcówek, które zarządzane są przez odpowiednie podmioty, czyli tzw. operatorów, tj. .com i .net przez VeriSign, .biz orzez NeuStar, .org przez Public Interest Registry, a .info przez Afilias. Obecnie zarejestrowanych jest łącznie niemal 112 milionów domen globalnych.

Domena .com została stworzona w styczniu 1985 roku. Pierwszą zarejestrowaną domeną globalną jest adres www.symbolics.com. 5 lat później wraz ze wzrostem popularności Internetu i dostępności do jego zasobów, rozpoczął się złoty okres dla końcówki .com, który trwa aż do dziś. Obecnie na całym świecie zarejestrowanych jest niemal 84 milionów domen z takim rozszerzeniem.

W tej chwili Polska zajmuje 21 miejsce w rankingu wśród wszystkich państw rejestrujących domeny .com. W naszym kraju jest blisko 172 tysiące internetowych adresów .com. Końcówka ta wykorzystywana jest w celach biznesowych i komercyjnych przez małe i duże firmy. Najczęściej wskazuje na międzynarodowy charakter działalności przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domena .net to internetowa domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla firm i osób indywidualnych świadczących usługi dostępu do Internetu. Jej popularność jest również duża, jednak w znacznym stopniu ustępuje rozszerzeniu .com. Na tę chwilę zarejestrowanych jest ponad 12 milionów domen z takimi końcówkami. Wśród polskich użytkowników Internetu, rozszerzenie to jest dość popularne. Według danych przedstawionych w serwisie webhosting.info Polacy zarejestrowali już ponad 40 tysięcy domen z rozszerzeniem .net.

Polecamy: Najczęściej popełniane błędy podczas tworzenia kampanii promocyjnej

REKLAMA

Rozszerzenie .biz to domena skierowana do użytku w celach biznesowych. Stworzona została 16 listopada 2000 r., jednak pierwsze rejestracje mogły odbywać się od czerwca 2001 roku. Aby zarejestrować adres w tej domenie nie trzeba spełniać żadnych prawnych ani geograficznych uwarunkowań. Przyczyną wprowadzenia tej domeny był fakt, iż dostępność wolnych nazw w rozszerzeniu .com zaczynała być niewystarczająca. Na całym świecie końcówka ta zarejestrowana została przez ponad 2 mln Internautów, natomiast w Polsce jej popularność nie jest duża (12,7 tysiąca rejestracji).

Domena .info podobnie jak .biz stała się w pełni operacyjna w czerwcu 2001 roku. Przeznaczone jest głównie dla firm i osób indywidualnych dostarczających informacji o charakterze ogólnym np. www.wiadomosci.info. W Polsce zarejestrowanych jest blisko 38 tysięcy takich domen. To dobry wynik, który plasuje ją na 5 miejscu (zaraz po .net) wśród wszystkich domen zarejestrowanych przez Polaków. Na całym świecie liczba zarejestrowanych domena .info wynosi 5,5 miliona.

Ostatnia z domen globalnych .org przeznaczona jest dla pozarządowych organizacji non-profit np. www.integracja.org. Cieszy się również dużą popularnością wśród instytucji zajmujących się m.in. oprogramowaniem open source (www.opensource.org, www.opensourcewindows.org). Data jej utworzenia to rok 1985. Obecnie zarejestrowanych ich jest ponad 8 milionów, w tym niemal 24 tysiące przez polskich Internautów.

W Polsce łączna liczba zarejestrowanych domen globalnych to ponad 287 tysięcy. Dla porównania, adresów WWW w rozszerzeniu krajowym .pl jest 1,19 miliona. Różnica ta świadczy o tym, iż wciąż istnieje dużo atrakcyjnych nazw w rozszerzeniach globalnych, które z końcówką polską są już zarezerwowane. Rejestracja domeny .com, bądź .biz może przynieść sporo korzyści dla przedsiębiorstwa. Może także stanowić uzupełnienie portfolio domenowego firm.

Zapoznaj się z serwisem E-firma

Zalety posiadania domeny globalnej

Posiadanie domeny globalnej jest niezwykle korzystne zarówno dla firm działających na rynku zagranicznym, jak i tych, które do tej pory swoją ofertę skierowały jedynie do polskich klientów. Szczególnie w drugim przypadku korzyści płynące z rejestracji adresów z rozszerzeniem .com, mogą niezwykle zwiększyć potencjał rozwoju działalności. Dlatego nie warto ograniczać możliwości promocyjnych firmowej strony WWW poprzez rejestrację adresu jedynie w domenie .pl. Przedsiębiorstwo niejako straciłoby możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów, którzy zamieszkują inne kraje.

Rejestracja adresu WWW z rozszerzeniem globalnym jest korzystna dla przedsiębiorstw, które zamierzają rozszerzyć obszar działań na kraje spoza Polski, a nawet Unii Europejskiej. Mogą sprawdzić np. czy firmowa strona WWW jest odpowiednia dla danego rynku oraz jakim cieszy się zainteresowaniem. Niejednokrotnie zdarza się, że firmy nieplanujące do tej pory działań zmierzających do poszerzenia zasięgu, nawiązują współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Rejestracja domeny globalnej i wynikające z tego korzyści mogą stać się dla przedsiębiorstwa impulsem, który znacząco przyśpieszy rozwój firmy.

Język na stronie WWW

Firmy często zastanawiają się w jakim języku powinny być napisane informacje zawarte na stronie WWW, która znajduje się pod adresem z rozszerzeniem globalnym. Jest to zależne od obszaru, na którym przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi. Jeżeli firma prowadzi działania w konkretnych krajach, warto by zamieściła na swojej stronie WWW treści w odpowiadających im językach. Zastanowić się można również nad umieszczeniem informacji w drugim wariancie, np. w języku angielskim, który cieszy się dużą popularnością we wszystkich krajach. Dzięki temu zwiększa się szansa, że ofertą firmy zainteresują się zagraniczni odbiorcy.

Jaka nazwa?

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup adresu z rozszerzeniem globalnym niejednokrotnie zastanawiają się, jaką nazwę warto dla niego wybrać. Bez względu na to, czy jest to domena globalna, czy polska wszystkich dotyczy podstawowa zasada. Mianowicie, nazwa domeny powinna być krótka oraz łatwa do zapamiętania, bez względu na to, z jaką końcówką występuje. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie w adresie strony WWW nazwy przedsiębiorstwa lub jego produktów. Przedsiębiorstwo będzie promowane pod jedną marką, niezależnie od tego, z jakiego kraju będą pochodzić konsumenci i kontrahenci.

Może się zdarzyć, że adresy internetowe z użyciem firmowych nazw będą już zarejestrowane. Należy wtedy rozważyć użycie w adresie internetowym słów kluczowych dla danej branży. Warto przy tym zastanowić się, do kogo skierowany będzie firmowy serwis WWW. Użycie słów w ojczystym języku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Może on nie być na tyle znany, by był zrozumiały dla wszystkich potencjalnych odbiorców. Warto wtedy zastosować słowa zaczerpnięte z języka angielskiego. Jest to odpowiednie rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorstw, których oferta skierowana jest do odbiorców z zagranicy, jak i tych funkcjonujących w obrębie własnego kraju. Dzięki zastosowaniu popularnego języka firmy nie muszą się ograniczać jedynie do klientów z terenów Polski. Jednocześnie, adres strony WWW będzie zrozumiały dla Internautów z kraju oraz zagranicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA