| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > DSL w domu i firmie

DSL w domu i firmie

Internet ma już za sobą długą historię. I choć pierwsze rozwiązania umożliwiały już komunikację do dopiero DSL wprowadził strony WWW pod strzechy.

DSL to skrót od Digital Subscriber Line – jest to technologia abonencka wykorzystująca miedziane przewody telefoniczne. To co wyróżnia DSL to maksymalne wykorzystanie potencjału łącza analogowego. Cała tajemnica polega na podwyższeniu częstotliwości . O ile rozmowy telefoniczne zadowolą się 4 KHz, to maksymalne obciążenie takich przewodów to 1 MHz (choć na ograniczoną odległość). Szybki transfer wymaga więc zastosowania specjalnych urządzeń (DSLAM) umieszczonych na poszczególnych etapach linii. I choć jest to droga inwestycja nijak ma się do kosztów kładzenia w ziemi nowych przewodów.

DSL pozostanie popularną technologią internetową dopóki sieć szkieletowa nie obejmie również mniejszych miejscowości i wsi. Wykorzystanie przewodów telefonicznych daje więc niezwykła przewagę z dotarciem do miejsc, do których nie opłaca się obecnie prowadzić innych kabli. Telefon dociera praktycznie wszędzie i tylko od jego użytkowników zależy czy chcą korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci.

Abonenci, którzy chcą korzystać z łącza zarówno do dzwonienia jak i surfowania w Internecie powinni zainstalować na gniazdku telefonicznym tzw. spliter. Jest to małe urządzenie rozdzielające sygnał na dwie linie o różnych częstotliwościach. Sygnał biegnie dalej do modemu DSL, który po raz kolejny rozdziela go na ściągający i wysyłający dane. Aby otworzyć stronę internetową wysyłane są niewielkie pakiety danych, pobieranie natomiast to duży transfer i większe ilości informacji.

Oferowana w ramach usługi Neostrada TP to doskonały przykład ADSL (A od asymetric) czyli zmienionego podziału szybkości wysyłania i pobierania pakietów. Użytkownik może wysyłać informacje z prędkością 256 kB/s , natomiast pobieranie to odpowiednio 2048 kB/s. Na drodze pomiędzy serwerem, a komputerem stoi stacja, która dzieli sygnał operatora na poszczególne gospodarstwa jest tzw. DSLAM czyli punkt gdzie konwertują się sygnały z pojedynczych przewodów.

Strona internetowa zanim dotrze w widzialnej postaci na nasz komputer musi przebyć bardzo długą drogę. Wszystko zaczyna się na serwerach WWW, gdzie zapisane są poszczególne witryny. To do nich dociera żądanie wyświetlenia strony, która wpisaliśmy w przeglądarce. W odpowiedzi serwer wysyła niezbędne pakiety danych.
Dane wędrują od serwera przez sieci szkieletowe, które są zwojami przewodów światłowodowych o olbrzymiej przepustowości ( rzędu 10 GB/s).

Sygnał dociera w efekcie do serwerów dostawców Internetu, a stamtąd do punktów pośredniczących (DSLAM) , które przetwarzają dane na sygnał DSL.W ostatnim etapie sygnał DSL trafia do solitera, gdzie dzieli się na łącze cyfrowe i analogowe. Niektórzy operatorzy zrezygnowali z dzielenia sygnału przesyłając rozmowy poprzez technologie VoIP.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK