| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > DSL w domu i firmie

DSL w domu i firmie

Internet ma już za sobą długą historię. I choć pierwsze rozwiązania umożliwiały już komunikację do dopiero DSL wprowadził strony WWW pod strzechy.

DSL to skrót od Digital Subscriber Line – jest to technologia abonencka wykorzystująca miedziane przewody telefoniczne. To co wyróżnia DSL to maksymalne wykorzystanie potencjału łącza analogowego. Cała tajemnica polega na podwyższeniu częstotliwości . O ile rozmowy telefoniczne zadowolą się 4 KHz, to maksymalne obciążenie takich przewodów to 1 MHz (choć na ograniczoną odległość). Szybki transfer wymaga więc zastosowania specjalnych urządzeń (DSLAM) umieszczonych na poszczególnych etapach linii. I choć jest to droga inwestycja nijak ma się do kosztów kładzenia w ziemi nowych przewodów.

DSL pozostanie popularną technologią internetową dopóki sieć szkieletowa nie obejmie również mniejszych miejscowości i wsi. Wykorzystanie przewodów telefonicznych daje więc niezwykła przewagę z dotarciem do miejsc, do których nie opłaca się obecnie prowadzić innych kabli. Telefon dociera praktycznie wszędzie i tylko od jego użytkowników zależy czy chcą korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci.

Abonenci, którzy chcą korzystać z łącza zarówno do dzwonienia jak i surfowania w Internecie powinni zainstalować na gniazdku telefonicznym tzw. spliter. Jest to małe urządzenie rozdzielające sygnał na dwie linie o różnych częstotliwościach. Sygnał biegnie dalej do modemu DSL, który po raz kolejny rozdziela go na ściągający i wysyłający dane. Aby otworzyć stronę internetową wysyłane są niewielkie pakiety danych, pobieranie natomiast to duży transfer i większe ilości informacji.

Oferowana w ramach usługi Neostrada TP to doskonały przykład ADSL (A od asymetric) czyli zmienionego podziału szybkości wysyłania i pobierania pakietów. Użytkownik może wysyłać informacje z prędkością 256 kB/s , natomiast pobieranie to odpowiednio 2048 kB/s. Na drodze pomiędzy serwerem, a komputerem stoi stacja, która dzieli sygnał operatora na poszczególne gospodarstwa jest tzw. DSLAM czyli punkt gdzie konwertują się sygnały z pojedynczych przewodów.

Strona internetowa zanim dotrze w widzialnej postaci na nasz komputer musi przebyć bardzo długą drogę. Wszystko zaczyna się na serwerach WWW, gdzie zapisane są poszczególne witryny. To do nich dociera żądanie wyświetlenia strony, która wpisaliśmy w przeglądarce. W odpowiedzi serwer wysyła niezbędne pakiety danych.
Dane wędrują od serwera przez sieci szkieletowe, które są zwojami przewodów światłowodowych o olbrzymiej przepustowości ( rzędu 10 GB/s).

Sygnał dociera w efekcie do serwerów dostawców Internetu, a stamtąd do punktów pośredniczących (DSLAM) , które przetwarzają dane na sygnał DSL.W ostatnim etapie sygnał DSL trafia do solitera, gdzie dzieli się na łącze cyfrowe i analogowe. Niektórzy operatorzy zrezygnowali z dzielenia sygnału przesyłając rozmowy poprzez technologie VoIP.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK