REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukryte możliwości GPS

REKLAMA

REKLAMA

Odbiornik GPS, potocznie zwany nawigacją służy do orientacji w terenie, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem kieruje nas do celu – to wiedzą wszyscy, nawet ci którzy nigdy ich nie używali. Urządzenia te jednak maja wiele ukrytych funkcji, które z perspektywy czasu mogą okazać się bardzo przydatne.

Większość użytkowników obojętnie jak zaawansowany sprzęt kupuje posługuje się tylko kilkoma jego funkcjami. Dotyczy to zarówno współczesnych smartfonów jak i GPS-ów. Obecnie w większości nawigacji satelitarnych montowane są podobne funkcje.

REKLAMA

Zostawiamy ślady

Sprzęt wyposażony w Automapę pozwala np. zapisywać ślad naszej wyprawy, który później możemy odtworzyć (w samym urządzeniu lub w Google Earth). Najczęściej opcje te ukryte są pod nazwą „zapisuj ślad” lub „ślad wycieczki”. Po włączeniu takiej funkcji musimy nadać naszej wycieczce nazwę, a więc np. rowerem przez las. W trakcie nagrywania widoczna powinna być ikoną REC lub paląca się czerwona kropka. Gdy osiągniemy wyznaczony cel wystarczy odnaleźć polecenie „zatrzymaj zapis” lub „zatrzymaj ślad”. Oczywiście zapisaną całość możemy odtworzyć później na mapie lub w trybie podróżniczym.

Ulubione punkty na mapie

REKLAMA

W zasadzie każdy odbiornik pozwala na dodawanie ważnych adresów. Dzięki temu możemy zapisać wszystkie miejsca, które często odwiedzamy. Łącząc tą funkcję z opcją Dom możemy wyznaczyć sobie najlepsze trasy od miejsca zamieszkania do punktu docelowego (poczty, urzędu, mechanika, sklepu). Ustawienia takie odnajdziemy w zakładce (opcji) ustawienia nawigacji. Następnie należy szukać przycisku „zdefiniuj adres domowy”, „ustal adres domowy” itp. Ustalić możemy go jako obecną pozycję (jeśli jesteśmy w domu) lub po prostu wprowadzić adres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak samo postąpić możemy z adresami miejsc docelowych, po wprowadzeniu adresu wystarczy odnaleźć w opcjach przycisk Zapisz/Save, wprowadzić nazwę miejsca i zaprogramować urządzenie. Zdefiniowane miejsca wyszukujemy na liście ulubionych pozycji (najczęściej są zapisane alfabetycznie), gdzie wpisując nazwę miejsca (pierwsze 2-3 litery) system dobierze nam je automatycznie.

Punkty pośrednie

Stosunkowo nowa nawigacja posiada opcję wyznaczania trasy wg. określonych przez użytkownika kryteriów. Wybierając punkt docelowy, możemy zdecydować czy trasa ma być szybko, krótka, omijająca ruchliwe ulice. Aby ułatwić urządzeniu zadanie, i jak najszybciej przebyć całą drogę warto wyznaczyć punkty pośrednie (nie ważne czy jadąc po drodze mamy jakieś pośrednie cele). Edytując trasę podróży odnaleźć musimy przycisk dodający dodatkowy punkt do trasy (najczęściej umieszczony w pobliżu oznaczenia początku i końca trasy). Dodając punkty pośrednie musimy wpisać ich adres, lub te oznaczyć je na mapie – po zakończeniu edycji trasy warto ją zapisać ( wraz z unikatową nazwą np. szybko przez centrum, przez stację do firmy) nazwy takie będą nam się od razu kojarzyć i pozwolą w przyszłości szybko podjąć decyzję. 

Szukamy bankomatu

Mając przy sobie GPS możemy bez problemu odszukać najbliższy bankomat. Z menu Automapy wybieramy ikonę POI, następnie na liście wybieramy bankomat. W kolejnym kroku ustalamy z jaką średnią prędkością się poruszamy, oraz częstotliwość powiadomień dźwiękowych. Następne okno to wybór zasięgu – tu oznaczamy jak daleko jesteśmy skłonni pojechać czy pójść aby dotrzeć do bankomatu. Na koniec wybieramy sposób w jaki urządzenie poinformuje nas o punkcie POI, np. dźwiękiem, obrazem itd. Po potwierdzeniu ruszamy, a poszukiwania uznajemy za rozpoczęte.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA