| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Słownik > R jak Riskware i Robak

R jak Riskware i Robak

 Co oznacza RAM, a co rejestr systemowy? Poznaj hasła na literę R.

RAM

Pamięć RAM (Random Access Memory) używana jest przez system operacyjny i inne oprogramowanie do przechowywania aktualnie wykorzystywanych danych. Aplikacje i dane przechowywane na dysku twardym lub nośnikach wymiennych przed przetworzeniem ładowane są do pamięci RAM. Użytkownik może szybciej i łatwiej odczytać i zapisać dane w pamięci RAM niż na dysku twardym czy nośniku wymiennym. Jednak pamięć RAM może być wykorzystywana tylko do tymczasowego przechowywania: jest czyszczona za każdym razem, gdy wyłączamy komputer.


Rejestr systemowy

Rejestr systemu Windows jest bazą danych wykorzystywaną przez wszystkie współczesne platformy Windows. Baza ta zawiera informacje niezbędne do skonfigurowania systemu.


Windows nieustannie odwołuje się do rejestru po różne informacje, od profili użytkowników, po informacje dotyczące tego, jakie aplikacje zostały zainstalowane na komputerze, jaki sprzęt zainstalowano i jakie porty są zarejestrowane.

Klucze rejestru zastępują pliki .ini w poprzedniej wersji Windowsa. Dane rejestru przechowywane są jako kod binarny.


Riskware

Riskware jest ogólnym terminem stosowanym przez firmę Kaspersky Lab w odniesieniu do programów, które same w sobie są legalne, ale mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do szkodliwych celów: takimi programami są na przykład narzędzia zdalnej administracji.

Programy riskware od początku mogły być wykorzystywane do nielegalnych celów, obecnie jednak zainteresowanie nimi wzrosło. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła fuzja "tradycyjnych" technik wirusowych z technikami wykorzystywanymi przez hakerów. Programy riskware stały się niezależnymi metodami wykorzystywanymi do kontrolowania komputerów w szkodliwych celach.


Robak

Robaki uważane są za podzbiór wirusów. Są to programy komputerowe, które rozprzestrzeniają się samodzielnie, ale nie infekują jednak innych plików: instalują się na komputerze ofiary oraz wypatrują sposobu rozprzestrzeniania.


Użytkownik z łatwością może zauważyć różnice. Im dłużej wirus pozostaje niewykryty tym bardziej zainfekowane są pliki na komputerze ofiary. W przypadku robaka wyróżnia się tylko pojedynczy przykład kodu robaka. Ponadto kod robaka jest "samodzielny", a nie dodawany do istniejących plików na dysku.


Zarówno wirusy jak i robaki są często klasyfikowane według techniki wykorzystywanej do infekowania systemu. Robaki pocztowe są rozprowadzane jako załączniki do wiadomości e-mail, robaki komunikatorów internetowych są dołączane do wiadomości za pomocą programów służących do ich przesyłania (takich jak IRC lub ICQ). Robaki P2P [peer-to-peer] wykorzystują współdzielenie plików sieci. Robaki sieciowe rozprzestrzeniają się bezpośrednio do sieci LAN [Local Area Network] lub poprzez Internet, często wykorzystując lukę w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin 'robak' został stworzony przez autora powieści science-fiction Johna Brunnera. Pojawił się w wydanej w roku 1975 powieści pt. Shockwave Rider. Bohater powieści, utalentowany programista, stworzył programy komputerowe zdolne do samodzielnego rozprzestrzeniania się, które torowały sobie drogę przez globalną sieć komputerową.


Rootkit

Jest to zestaw programów wykorzystywanych przez hakera w celu uniknięcia wykrycia podczas uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do atakowanego komputera. Haker może to osiągnąć poprzez podmianę plików lub bibliotek systemowych lub zainstalowanie modułu jądra.


Haker instaluje rootkita po uzyskaniu dostępu na poziomie użytkownika do atakowanego systemu: najczęściej w tym celu łamane jest hasło lub wykorzystywana jest luka w zabezpieczeniach oprogramowania.


Termin "rootkit" wywodzi się ze środowiska Unix, jednak obecnie najczęściej stosowany jest w odniesieniu do technik wykorzystywanych przez autorów trojanów przeznaczonych dla systemów MS Windows w celu ukrywania obecności i aktywności szkodliwego kodu. Ze względu na to, że wielu użytkowników systemów MS Windows pracuje z prawami administracyjnymi rootkity coraz bardziej zyskują na popularności.


Rozruch

Proces uruchamiania komputera PC, podczas którego ładowany jest BIOS, a następnie system operacyjny.


Ruter

Ruter (ang. Router) jest urządzeniem zlokalizowanym w punkcie styku dwóch sieci, które określa kolejny punkt, do którego pakiet sieciowy powinien być przekazany na swej drodze do punktu przeznaczenia.


Kaspersky Lab Polska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

R jak Riskware i Robak
R jak Riskware i Robak

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK