| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Słownik > N jak NTFS

N jak NTFS

Co oznacza NTFS? Poznaj hasła na literę N.

Nazwa domeny

Nazwy domeny służą do lokalizowania organizacji w Internecie. Każda nazwa domeny posiada określony adres IP.

Przykładowo, w adresie URL www.kaspersky.com cząstka "com" nazwy domeny stanowi najwyższy poziom i wskazuje na ogólny cel organizacji, w tym przypadku "komercyjny" (inne to: "org", "net" lub domeny geograficzne, jak "co.uk").


Cząstka "kaspersky" w nazwie domeny stanowi drugi poziom i opisuje samą organizację: można ją określić jako wersję adresu IP możliwą do odczytania przez człowieka. Drugi poziom nazwy domeny musi być unikatowy (i jest zarejestrowany przez ICANN [Internet Corporation for Assigned Names and Numbers]).

Cząstka "www" w nazwie domeny wskazuje na serwer (w tym przypadku serwer www), który obsługuje żądanie internetowe.


Tłumaczenie nazw domen na adresy IP dokonywane jest przez zlokalizowane w Internecie serwery DNS. Po wpisaniu przez użytkownika adresu URL najbliższy serwer mapuje domenę na adres IP lub przekazuje ją do innego serwera DNS. Istnieje również rodzaj "mini serwera DNS" przechowywanego w systemach operacyjnych Microsoft Windows, określany jako plik Hosts.


NTFS

NTFS (New Technology File System) jest systemem plików wykorzystywanym przez Microsoft Windows NT, Windows 2000 i Windows XP. System ten został stworzony po systemie plików FAT zaimplementowanym w systemie MS DOS i zapewnia skuteczniejsze oraz bezpieczniejsze metody przechowywania i uzyskiwania dostępu do plików (łącznie z obsługą bardzo dużych plików, zintegrowaną kompresję plików, wydajniejszym systemem folderów i kontrolą dostępu do określonych plików).


W przeciwieństwie do systemu FAT, informacje o każdym pliku przechowywane są w klastrach należących do tego pliku (mimo że istnieje również MTF [Master File Table], który śledzi wszystkie klastry na dysku).


Kaspersky Lab Polska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

N jak NTFS
N jak NTFS

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK