| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Słownik > B jak Bajt, Bit i Bluetooth

B jak Bajt, Bit i Bluetooth

Bajt składa się z ośmiu bitów i stanowi dane wymagane do zapisania pojedynczego znaku alfanumerycznego.

Biała lista

Wykorzystywana jako jedna z metod filtrowania spamu, biała lista stanowi spis legalnych adresów e-mail lub nazw domen. Wszystkie wiadomości pochodzące z adresów lub domen znajdujących się na białej liście są automatycznie dostarczane do odbiorcy.

Biały kapelusz (ang. „White Hat”)

Haker wykrywający błędy w zabezpieczeniach w celu poinformowania o ich istnieniu i umożliwienia ich usunięcia;

Binarny

System liczbowy wykorzystujący podstawę równą 2, w którym wartości są wyrażane w postaci kombinacji dwóch cyfr: 0 i 1.

BIOS

Termin BIOS [Basic Input-Output System] odnosi się do instrukcji zawartych w jednym z chipów w komputerze PC. Wykorzystywany jest przez system operacyjny w celu uzyskania dostępu do sprzętu komputerowego (hardware).

Bit

Bit jest skrótem terminu 'binary digit' (cyfra binarna). Jest to najmniejsza jednostka miary dla danych komputerowych. Bit przyjmuje jedną z dwóch wartości, które zwykle określa się jako 1 (jeden) i 0 (zero).

 W liczbie bitów na sekundę mierzona jest, przykładowo, przepustowość (szerokość pasma), czyli prędkość przesyłania informacji.

 Do zapisania jednego znaku alfabetycznego lub numerycznego potrzeba ośmiu bitów. Jednostka taka nazywana jest bajtem. Jeden kilobajt (KB) składa się z 8 192 bitów lub 1024 bajtów. Natomiast 8 388 608 bitów lub 1 048 576 bajtów stanowi jeden megabajt (MB).

Bluetooth

Bluetooth jest standardem dla bezprzewodowej łączności o krótkim zasięgu pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w komunikację Bluetooth (komputery PC, urządzenia PDA, smartfony lub pagery wyposażone w odpowiedni chip). Bluetooth posiada zasięg 10 metrów, a obsługiwana przez niego szybkość transferu wynosi obecnie 1 Mbps.

 Standard Bluetooth jest opracowywany przez organizację Bluetooth SIG [Special Interest Group], która została utworzona w 1998 roku i liczy 2 000 członków (łącznie z Microsoft, IBM, Intel, Nokia, Toshiba, Motorola, Sony Ericsson i wieloma innymi).

Brama

Brama łączy jedną sieć z inną. Brama internetowa kontroluje na przykład dostęp do Internetu.

Browser Helper Object

Browser Helper Object jest biblioteką DLL, która ładuje się przy każdym uruchomieniu przeglądarki Microsoft® Internet Explorer. BHO instalowany jest przez inny program w celu usprawnienia funkcjonalności przeglądarki internetowej (wiele wtyczek do Internet Explorera, na przykład BHO).

 BHO może zostać zainstalowany w sposób niezauważalny (wielu użytkowników nie czyta informacji napisanych małym druczkiem, które wyświetla program freeware w Umowie Licencyjnej Użytkownika Końcowego). Ponieważ BHO jest programem, może robić to samo co inne programy. Poza tym, niełatwo jest wyszczególnić wszystkie programy BHO zainstalowane na komputerze PC. W rezultacie, funkcje BHO mogą zostać wykorzystane do niewłaściwych celów (na przykład do instalowania adware lub śledzenia sposobów korzystania z przeglądarki).

Browser Hijacker

Browser Hijacker (porywacz przeglądarek) modyfikuje ustawienia przeglądarki internetowej użytkownika. Może to oznaczać zmianę domyślnej strony startowej, przekierowanie wyszukiwań na niechciane strony WWW, dodanie niechcianych (czasami pornograficznych) zakładek lub generowanie niechcianych okien wyskakujących.

 Bufor

To obszar pamięci służący do przechowywania danych do komunikacji pomiędzy dwoma systemami, np. bufor karty sieciowej przechowuje pakiety, które mają zostać wysłane, a bufor karty graficznej – to co ma zostać wyświetlone na ekranie. Bufory umożliwiają asynchroniczną komunikację między systemami.

W niektórych językach programowania, np. w PHP, są funkcje, które działają jedynie przed wysłaniem czegokolwiek do odbiorcy. Jeśli potrzebne jest wywołanie funkcji po wysłaniu informacji do odbioru z pomocą przychodzi bufor. Podczas działania, aplikacja zbiera wszystkie informacje wysyłane do odbiorcy i zapamiętuje je, a następnie pod sam koniec skryptu wyświetla zebrane informacje.Źle zaimplementowany bufor może posłużyć do ataku zwanego przepełnieniem bufora, który może doprowadzić do zawieszenia systemu, przejęcia nad nim kontroli, utraty informacji.

Bufory występują również w przenośnych odtwarzaczach CD. Płyta CD w takim urządzeniu nie jest stabilna, co skutkuje przerwami w odczycie danych z płyty. Przerwom w odtwarzaniu dźwięku zapobiega bufor, który przechowuje odczytane z wyprzedzeniem fragmenty nagrania. W momencie zerwania kontaktu pomiędzy głowicą odczytującą a płytą CD do odtworzenia przesyłane są dane z bufora.Podobny mechanizm stosowany jest w odtwarzaczach MP3, bowiem nie da się dokładnie przewidzieć czasu dekodowania formatu MP3.

Bug

Termin ten oznacza niezamierzony błąd w programie. Niektórzy błędnie określają tym terminem wirusy, robaki lub trojany. Należy jednak pamiętać, że "bug" jest niezamierzony, podczas gdy złośliwy kod jest celowym wykorzystaniem komputera użytkownika do szkodliwych celów.

Kaspersky Lab Polska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

B jak Bajt, Bit i Bluetooth
B jak Bajt, Bit i Bluetooth

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK