REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reklama w mobilnym Internecie – jak to działa?

Kamil Rogala
Mobilny Internet przeżywa dynamiczny rozwój.
Mobilny Internet przeżywa dynamiczny rozwój.

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, że w tym roku mobilny Internet będzie jednym z głównych mediów, w których wszyscy będą starali się umieszczać swoje reklamy. Mobilny Internet przeżywa dynamiczny rozwój, i nie wiadomo, czy już po koniec tego roku większość wirtualnych stron nie przeniesie się z komputerów na komórki i tablety. Poznajmy więc zasadę działania oraz największe zalety reklamy w mobilnym Internecie.

Warto na samym początku wspomnieć o pewnym związku między mobilnym Internetem a reklamą. Obie te dziedziny bardzo sprawnie i dynamicznie dostosowują się do wielkości ekranów. Dzieje się tak za sprawą serwerów mobilnych, które mają wprowadzone dane większości urządzeń mobilnych funkcjonujących na rynku. Są to dane na temat wielkości ekranów lub kodu urządzenia, w związku z tym serwery rozpoznają urządzenie i emitują właściwy przekaz w czasie rzeczywistym. To też jest powód, dla którego zlecając kampanię reklamową należy dostarczyć cztery formaty bannerów reklamowych. Wypełniając ten warunek możemy mieć pewność, że nasza reklama będzie tak samo dobrze widoczna praktycznie na każdym ekranie telefonu czy tabletu.

REKLAMA

Formy reklamowe zostały ustalone i ustandaryzowane przez Mobile Marketing Association – organizację zrzeszającą zarówno wydawców jak i sieci reklamowe.

Kolejną ogromną zaletą jest możliwość dotarcia do ustalonej grupy klientów. Jak to się dzieje? Otóż każda karta SIM posiada swój adres IP z zakresu dla danego operatora w danym kraju. Nawet, jeżeli jest to adres dynamiczny, zmiana następuje jedynie w zakresie puli danego operatora. Kiedy użytkownik komórki łączy się z mobilnym Internetem, ad serwer rozpoznaje adres IP, w związku z tym emituje reklamę przypisaną do danej puli. Może to być na przykład reklama związana z daną siecią telefonii komórkowej w języku polskim dla polskich sieci komórkowych. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z lokalnego serwisu czy globalnej aplikacji.

Zobacz również: Savoir vivre – jak się zachować podczas rozmowy konferencyjnej?

REKLAMA

Kolejną ciekawostką jest geolokalizacja. Działa ona w oparciu o sieć nadajników GSM jak i aplikacje GPS. Ad serwer rozpoznaje miejsce skąd nastąpiło połączenie z mobilnym Internetem – jeżeli jest to obszar, w którym została zlecona kampania, wyemituje użytkownikowi komunikat reklamowy w postaci banneru lub linku tekstowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyobraźmy sobie, że łączymy się z Internetem w obcym dla nas mieście w okolicy dworca. Po wejściu do sieci, wyświetli się nam reklama na przykład pobliskiego hotelu, restauracji czy galerii handlowej.

Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, a sieć reklamowa w żaden sposób nie jest wstanie określić, jaka osoba łączy się mobilnie z Internetem w określonej lokalizacji. Reklama nie jest też emitowana fizycznie na telefonie w postaci SMS czy MMS. Reklama mobilna jest przypisana do zasobów Internetu i dostanie ją każdy, kto w danym miejscu połączy się z siecią – bez względu na operatora, model telefonu etc.

Polecamy: Mobilny Internet – nowe miejsce na reklamę dla firmy?

REKLAMA

W tym przypadku prywatność użytkownika nie jest naruszana w żaden sposób, gdyż sieć Internet jest publiczna. W przypadku reklamy za pomocą SMS lub MMS, reklamodawca narusza przestrzeń prywatną, którą można określić skrzynkę odbiorczą w telefonie. Poza tym, aplikacje wykorzystujące geolokalizację przed ich zainstalowaniem ostrzegają, a instalacja jest równoznaczna ze zgodą na ewentualne „namierzanie”. Geolokalizacja nie jest też związana z miejscem zamieszkania odbiorcy reklamy, a z miejscem, w którym się znajduje w momencie korzystania z mobilnego Internetu. Tak więc, jeżeli przekaz ma być emitowany np. do mieszkańców Warszawy, to ci z nich, którzy łączą się z siecią tylko np. w pociągu do/z Warszawy czy nad Wisłą nie zobaczą reklamy, mimo, że nominalnie są mieszkańcami Warszawy.

Kolejną zaletą, o jakiej należy wspomnieć to ogromne możliwości targetowania przekazu. Otóż reklamodawca może skierować reklamę na konkretnego, fizycznego operatora, posiadającego własną infrastrukturę techniczną. W tym celu reklamodawca zaznacza w ad serwerze zakres adresów IP, w których ma być emitowana reklama. Zaznaczmy, że każdy operator ma swój określony zakres adresów IP dla kart SIM.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA