| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Backup i obraz dysku - różnice

Backup i obraz dysku - różnice

Chcesz zabezpieczyć swoje dane i nie wiesz na jaki wariant działania się zdecydować? Wybrać tradycyjny backup plików czy utworzyć obraz partycji twardego dysku? W poniższym tekście wytłumaczymy Ci podstawowe różnice między backupem, a obrazem twardego dysku.

Tradycyjny backup danych

Tradycyjny backup danych to operacja kopiowania wybranych przez Ciebie plików w inne miejsce twardego dysku lub innego nośnika danych. Co ciekawe, operację tę możesz wykonać zarówno z użyciem specjalnego oprogramowania, jak i całkowicie ręcznie, po prostu kopiując zasoby w inne miejsce. Oczywiście, wykorzystanie oprogramowania daje dodatkową zaletę w postaci większej możliwości kontroli nad plikami. Część aplikacji ma w swojej bazie informacje o strategicznych miejscach systemu operacyjnego, o których mógłbyś zapomnieć, a które należy zabezpieczyć.

Przewagą tradycyjnego backupu nad obrazem twardego dysku jest krótszy czas wykonywania całej operacji i mniejsza ilość miejsca, którą zajmą zabezpieczone w ten sposób dane. Tradycyjny backup można przeprowadzić z użyciem lokalnej sieci komputerowej lub Internetu, przesyłając dane na inny komputer. Wadą tradycyjnego backupu jest ryzyko pominięcia kluczowych plików.

Obraz twardego dysku

Obraz twardego dysku (lub partycji twardego dysku, czyli jego wydzielonej części) to kompletny i bardzo dokładny backup uwzględniający wszystkie pliki zgromadzone na twardym dysku lub partycji, wraz z ich strukturą. Obraz dysku przydaje się szczególnie w sytuacji awarii twardego dysku, gdy nie ma możliwości odzyskania danych. W ten sposób na nowym nośniku danych możemy odtworzyć z obrazu kompletną strukturę oraz dane. Konieczne jest użycie odpowiedniego oprogramowania do wykonywania obrazów partycji lub całych twardych dysków. W przeciwieństwie do tradycyjnego backupu danych nie da się tego wykonać ręcznie.

Przewagą obrazu twardego dysku nad tradycyjnych backupem jest brak ryzyka wynikającego z pominięcia zasobów do zabezpieczenia. Ponieważ obraz obejmuje komplet danych nie ma potrzeby ponownej instalacji całego oprogramowania, co jest konieczne w przypadku tradycyjnego backupu danych. Wadą obrazów jest niewątpliwie dłuższy czas ich wykonywania oraz ilość miejsca, jakiego wymagają do przechowywania. W zależności od rozmiaru partycji twardego dysku może to być nawet kilka do kilkunastu gigabajtów.  

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK