| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Twarde dyski - uszkodzenia i przyczyny

Twarde dyski - uszkodzenia i przyczyny

Awaria twardego dysku może się zdarzyć zawsze i każdemu. Jakiego typu są to uszkodzenia? Co może być ich przyczyną?

Rozróżniamy dwie kategorie uszkodzeń dysków:

Uszkodzenia software'owe (logiczne): polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na uszkodzeniu samych nośników. Czasem w tego typu przypadkach pomagają standardowe narzędzia, jednak często problem jest na tyle głęboki, iż w celu odzyskania danych z dysku konieczna jest ingerencja specjalisty pracującego w laboratorium data recovery.

Uszkodzenia hardware'owe (fizyczne): w tego typu przypadkach uszkodzeniu ulegają najczęściej elementy nośników takie jak głowice, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik, czy same talerze. Odzyskiwanie danych z dysku twardego w tych przypadkach wymaga zastosowania najnowszych technologii oraz laboratoryjnych warunków pracy specjalistów data recovery.

Co powoduje uszkodzenie dysku twardego?

Lista przyczyn uszkodzenia dysków twardych nie jest stała. Uszkodzenia mogą być spowodowane nagłymi skokami napięcia, działaniami użytkowników, uszkodzeniem struktury danych, uszkodzeniami mechanicznymi, klęskami żywiołowymi, jak i atakami wirusów komputerowych.

W przypadku uszkodzeń fizycznych, odzyskiwanie danych z dysków twardych wykonywane jest w sterylnym środowisku gdzie nośniki są rozmontowywane, testowane i naprawiane.

W przypadku uszkodzeń logicznych zawartość nośnika jest kopiowana a struktury danych odtwarzane na nowy nośnik. Próba dokonania tej operacji samodzielnie bądź też przez niedoświadczonego dostawcę tej usługi grozi postępującym niszczeniem dysku, a w efekcie całkowitej utracie zapisanych danych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »