| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Prezentujemy pierwszą część zestawienia najciekawszych przypadków dotyczących informatyki śledczej, zanotowanych przez firmę Kroll Ontrack.

W przypadku zlecenia takich działań firmie Kroll Ontrack specjaliści zabezpieczyliby nośnik, wykonaliby kopię jego zawartości bez uruchamiania plików oraz umożliwiliby osobom prowadzącym dochodzenie wgląd do zawartości plików. W ten sposób wartość dowodowa zgromadzonego materiału zostałaby zachowana.

3. Kroll Ontrack dla FBI i Prokuratora Generalnego USA

W Stanach Zjednoczonych pewnemu pracownikowi dużej korporacji została wytoczona sprawa o umyślne spowodowanie utraty strategicznych danych jego pracodawcy. Miało to doprowadzić do znacznych strat firmy, a w rezultacie do zwolnienia 100 jej pracowników.

W trakcie analizy dokonywanej przez specjalistów Kroll Ontrack okazało się, że pracując jeszcze w korporacji, pracownik stworzył program komputerowy, który niszczył dane. Program umieścił na serwerze firmowym. Okazało się, że narzędzie działało na zasadzie bomby zegarowej. "Bombę" aktywował nieświadomie jeden z pracowników, logując się po określonym czasie na serwerze firmowym.

Specjaliści wykazali winę zwolnionego pracownika obalając główny argument obrony, jakoby dane firmowe zostały skasowane przypadkowo. Wykazali dodatkowo, że na prywatnym komputerze oskarżonego znajdowały się dane identyczne z tymi, które posłużyły do stworzenia groźnego programu. Po analizie wszystkich danych znajdujących się na serwerach pocztowych oraz koncie pocztowym podejrzanego pracownika specjaliści Kroll Ontrack przedstawili materiał dowodowy w sądzie. Dopiero te działania umożliwiły udowodnienie winy pracownika.

4. Dysk Aleksandry Jakubowskiej i dyski wykradzione z MSZ

Do końca lat dziewięćdziesiątych świadomość istnienia informatyki śledczej była w Polsce niemalże zerowa. Zmiany nastąpiły dopiero wtedy, gdy działania związane z informatyką śledczą (ang. computer forensics) stały się udziałem głośnych medialnie spraw, jak np. afera Rywina czy wykradzenie dysków z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednocześnie wydarzenia te pokazały, jak istotna może okazać się praca specjalistów takich firm, jak m.in. Kroll Ontrack.

W roku 2002 rozpoczęło się śledztwo związane z tzw. aferą Rywina. Jednym z kluczowych dla śledztwa działań było odzyskanie wiadomości pocztowej ze sformatowanego dysku Minister Aleksandry Jakubowskiej. Znajdowały się na nim dowody pozwalające prokuraturze na ustalenie przebiegu wydarzeń w jednym z wątków afery korupcyjnej.

Drugim wydarzeniem, które zwróciło uwagę opinii publicznej na tematykę Computer Forensics było wykradzenie dysków z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Brak zabezpieczenia zużytych nośników i monitorowania dostępności do nich mógł, w najgorszym wypadku, doprowadzić do pogorszenia stosunków międzynarodowych między Polską a innymi krajami.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK