| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Informatyka śledcza, a bezpieczeństwo IT firmy

Informatyka śledcza, a bezpieczeństwo IT firmy

Odpowiednia polityka bezpieczeństwa staje się coraz bardziej znaczącym elementem w strategii firm. Najlepiej ze wszystkich firm wypadają na tym tle oddziały zachodnich. Tam odpowiednie procedury już są wdrożone.

Według szacunków, w ciągu najbliższych pięciu lat informatyka śledcza stanie się stałym elementem polityki bezpieczeństwa w wielu dużych polskich firmach. Bardzo ważne jest tutaj budowanie świadomości w zakresie wykorzystania elektronicznych środków dowodowych na potrzeby zwalczania nadużyć w biznesie.

Specjaliści z zewnątrz

Jeśli chodzi o dane ujmowane przez sądy jako elektroniczne środki dowodowe, z obserwacji ekspertów firmy Kroll Ontrack wynika, że zawsze lepiej postrzegane jest działanie podmiotu niezależnego, który nie będzie czerpał korzyści z ewentualnego postępowania wtedy, gdy dowody rzeczywiście staną się potrzebne.

Sytuacja, w której dane zabezpieczone są przez zewnętrznych specjalistów w obecności odpowiednich osób reprezentujących firmę i ewentualnie prokuraturę lub policję, jest to rozwiązanie optymalne. Rolą procedur firmowych w tym procesie powinno być odpowiednio wczesne wykrycie nadużycia i działania, które będą zmierzały do zabezpieczenia, a nie zatarcia śladów. To właśnie wskutek niewłaściwego postępowania, wielu śladów, często oczywistych, nie można wykorzystać w formie dowodów elektronicznych.

Z wielu względów włączenie procedur informatyki śledczej do polityki bezpieczeństwa stanie się w przyszłości motorem rozwoju w firmach specjalizujących się w tego typu działalności. Po pierwsze firmy te mają już doświadczenie, przeszkolonych specjalistów oraz odpowiednie zaplecze sprzętowe i programowe. Ponadto niektóre firmy wewnętrznie będą w stanie zabezpieczyć dowody, natomiast ich ewentualną analizą będą się zajmować eksperci z dziedziny.

Amerykański wzorzec

Informatyka śledcza najbardziej rozwinięta jest w USA i krajach Europy Zachodniej. Zastosowanie dowodów elektronicznych jest powszechną praktyką stosowaną w przedsiębiorstwach. W tym przypadku mamy do czynienia z wysoką świadomością firm.

Typowym działaniem w korporacjach działających w krajach najbardziej rozwiniętych jest m.in. zabezpieczanie danych z komputera pracownika, który zmienia pracę. Takie działanie ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron, pracownika i firmy. Określa stan faktyczny w momencie zakończenia współpracy pracownika z firmą oraz wiarygodnie dokumentuje jego działania na rzecz organizacji.

W zdecydowanej większości przypadków działania z zakresu informatyki śledczej przeprowadzane są przez zewnętrznych ekspertów. Szczególnie jest to istotne w USA, gdzie każde działanie musi być możliwie najbardziej obiektywne. Rozwiązania amerykańskie często bywają wzorem dla działań z zakresu informatyki śledczej w innych krajach, oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych danego kraju.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK