| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Nieautoryzowana instalacja przez pracowników, ukryta instalacja dokonana za pośrednictwem „wyskakujących” okienek (ang. pop-up) pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych i złe zarządzanie licencjami oprogramowania to tylko niektóre przykłady. Przyczyną takich błędów często jest brak świadomości osób zarządzających firmą i pracowników, niewłaściwa polityka korporacyjna oraz wadliwe procesy zarządzania oprogramowaniem.

Niestety, w niektórych przypadkach oprogramowanie bez licencji używane jest umyślnie i odbywa się za wiedzą osób zarządzających, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw z tym związanych.

Złe zarządzanie oprogramowaniem i licencjami

Zrozumienie jak dużą rolę odgrywa oprogramowanie, znajomość rodzajów dostępnego oprogramowania i różnych rodzajów licencji może mieć kluczowe znaczenie dla działalności i rozwoju firmy. Czynniki te powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zwiększając wiedzę na temat posiadanych zasobów oprogramowania w firmie i właściwie nim zarządzając, zapewniamy jego efektywne wykorzystanie, co przekłada się na wzrost produktywności i wydajności firmy.

Dostępnych jest wiele rodzajów licencji: od zwykłego formatu „kliknij aby zaakceptować” aż do bardziej skomplikowanych negocjowanych indywidualnych umów. Elastyczność rozwiązań licencyjnych zwiększa się z roku na rok. Standardowe licencje zezwalają na instalację na od jednego do pięciu komputerów, natomiast licencje grupowe zezwalają na określoną liczbę instalacji z jednego nośnika CD.

Polecamy:Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Jakakolwiek instalacja ponad wyznaczony limit powinna być uzgodniona z producentem oprogramowania lub jego sprzedawcą. Często brak pełnej ewidencji instalacji lub brak ścisłej polityki firmowej powoduje, że firmy naruszają prawo. Instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów niż na to zezwala licencja jest zazwyczaj konsekwencją nieskutecznego zarządzania oprogramowaniem i licencjami.

Jeśli licencja zezwala na instalację oprogramowania w 20 komputerach, jakakolwiek instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów narusza warunki licencji.W rezultacie, mamy do czynienia z nielegalną kopią. W wypadku jej wykrycia grożą konsekwencje opisane wcześniej.

Ściąganie oprogramowania z Internetu

Internet dla wielu firm jest ważnym narzędziem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dopóki firma nie stosuje odpowiednich procedur kontrolnych, dopóty istnieje poważne ryzyko zainstalowania przez Internet oprogramowania niechcianego i niezatwierdzonego. W miarę jak dostęp do Internetu stał się szybszy, łatwiejsze stało się
kupowanie lub ściąganie muzyki, fi lmów i innych multimediów. Coraz łatwiej przesyła się również różne produkty między komputerami bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu, zaś ryzyko wykrycia takich działań wydaje się małe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK