| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Piractwo komputerowe, które kiedyś wymagało specjalistycznej wiedzy na temat skomplikowanych kodów informatycznych, teraz jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia myszką. Bez stosownych blokad informatycznych, które zapobiegają nieautoryzowanym instalacjom, firma jest narażona na instalowanie oprogramowania przez pracowników bez jej wiedzy lub zgody.

Taka praktyka niesie za sobą poważne zagrożenia. Jeśli pracownik zainstalował oprogramowanie bez licencji, właściciel lub zarząd fi rmy stają się również odpowiedzialni za naruszenie praw autorskich, a firmie grożą konsekwencje prawne i fi nansowe. Jeśli źródło oprogramowania nie jest znane, może być zainfekowane wirusem komputerowym, oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami umożliwiającymi osobom obcym bezpośredni dostęp do firmowych sieci komputerowych.

Coraz większym zagrożeniem są tak zwane „wyskakujące okienka” (ang. pop-up), które pokazują się na ekranie komputera, kiedy pracownik odwiedza niektóre strony internetowe – często te, które oferują instalację oprogramowania po „okazyjnych cenach”. Czasami po kliknięciu przez pracownika w okienko, na komputerze instalowane jest niezatwierdzone oprogramowanie, wirus komputerowy czy oprogramowanie szpiegujące.

Aukcje internetowe

Jednym z największych sukcesów Internetu są bez wątpienia aukcje internetowe. Dzięki nim ludzie mogą sprzedawać przez Internet książki, zabawki, przedmioty kolekcjonerskie lub nawet domy. Dużą popularność zyskały dzięki elastyczności i szybkości rozwiązań oraz ze względu na korzyści, jakie oferują zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Jednak wśród większości ofert uczciwych, nieostrożny kupujący może natrafić na oferty nieuczciwe. Bardzo niskie ceny pozornie oryginalnego oprogramowania mogą kusić szczególnie małe firmy i te w fazie rozwoju, które chcą zredukować koszty. Możliwość ukrycia swojej tożsamości lub podszycia się pod cudzą spowodowało, że wiele osób wykorzystuje aukcje internetowe do nielegalnych działań. Dotyczy to również ofert sprzedaży oprogramowania bez licencji lub
podróbek.

Z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez analityków IDC wynika, że mniej niż 49% oprogramowania Microsoft oferowanego na aukcjach eBay było oryginalne .

Jeśli zorientujesz się, że nabyłeś nielegalne oprogramowanie, uzyskanie zwrotu pieniędzy może być trudne. Jak do tej pory bardzo mała liczba oszukanych konsumentów, która wystąpiła na drogę sądową, uzyskała odszkodowanie. Ci którym się to udaje – kosztem poświęconego czasu i wysiłku – otrzymują jednak zwykle kwoty mniejsze w stosunku do tych, które wydali na produkty pirackie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK