| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Twitter - niebezpieczne adresy URL

Twitter - niebezpieczne adresy URL

Od 2006 roku Twitter rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Ponad 25 milionów użytkowników chce znać odpowiedź na pytanie będące hasłem tego portalu "Co teraz robisz?". Twitter jest nietypowym portalem społecznościowym - format mikroblogu ogranicza wiadomości do 140 znaków, co utrudnia załączanie adresów URL, które zajęłyby dobre 50% dostępnych znaków.

Jednak i na to znajdzie się sposób: dostępne są usługi internetowe, które umożliwiają przekształcenie długich, skomplikowanych adresów na znacznie krótsze. Usługi skracania adresów URL posiadają jednak pewne wady: trudno powiedzieć, dokąd w rzeczywistości prowadzi krótki, zagadkowy adres, co oznacza brak przejrzystości.
Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy dzięki takim usługom mogą przekształcić do krótkiej postaci adresy prowadzące do zainfekowanych stron.

Wiadomości zawierające takie odsyłacze mogą być rozprzestrzeniane automatycznie i obiecują odbiorcy, że pozna prawdę o niektórych sensacyjnych newsach, takich jak śmierć gwiazdy (np. Michaela Jacksona). Jeżeli nie ma akurat żadnych sensacyjnych plotek, cyberprzestępcy po prostu wymyślają jakieś - na przykład, na Twitterze krążyła plotka o rzekomej śmierci Britney Spears, chociaż w rzeczywistości piosenkarka żyła i miała się całkiem dobrze.

Wiadomości zawierające odsyłacze do zainfekowanych stron to po prostu bardziej zaawansowana wersja oszustw wykorzystujących pocztę elektroniczną - żerują na Twojej ciekawości. Niestety, ten rodzaj cyberprzestępczości pokazuje, że krótkim adresom nie można ufać. Możesz się jednak zabezpieczyć, wykorzystując dodatkowe narzędzia: na przykład, popularna wtyczka do Firefoksa przekonwertuje krótki adres URL do jego pierwotnej postaci, jeżeli przytrzymasz kursor myszki nad takim odsyłaczem. W ten sposób dowiesz się, czy odsyłacz prowadzi do bezpiecznej strony czy nie.

Źródło: Kaspersky LAB

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK