| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Szyfrowanie i algorytmy na kartach historii

Szyfrowanie i algorytmy na kartach historii

Co to jest szyfrowanie? Definicji jest wiele, jedne są bardziej szczegółowe, inne prostsze, jednak wystarczające jest stwierdzenie, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich i jednocześnie z powrotem jawny po właściwej weryfikacji. Kryptografia nie została zapoczątkowana wraz z erą komputeryzacji.To prawda, że dzięki coraz większej mocy obliczeniowej komputerów powstają lepsze i skuteczniejsze szyfry i obecnie jest to z pewnością domena informatyki, jednak kryptografia istniała już tysiące lat temu. Zanim zapoznamy się z opisem współczesnej kryptografii zapoznamy się z kilkoma dawnymi metodami szyfrowania.

Jest to jeden z najstarszych znanych szyfrów, który jak nazwa wskazuje był stosowany przez rzymskiego wodza, Juliusza Cezara. Stosował on tę metodę zabezpieczania przed wysłaniem ważnych wiadomości, np. poprzez gońca. Miało to uniemożliwić lokalizację wojsk w przypadku przechwycenia informacji. Jego działanie polega na zastępowaniu litery właściwej, znakiem znajdującym się 3 miejsca dalej w alfabecie. Szyfry, których działanie polega na podstawianiu jednej litery w miejsce drugiej, nazywamy szyframi podstawieniowymi. Jedną z ich wariacji są szyfry monoalfabetyczne (do nich zalicza się szyfr Cezara) czyli takie, w których każda litera tekstu przed kodowaniem ma swój odpowiednik w literze tekstu zakodowanego.

Jest to szyfrowanie polegające na przesuwaniu liter o 13 znaków w prawo w alfabecie, począwszy od szyfrowanej litery. Działanie szyfru było zatem bardzo proste i nie zapewniał on należytej ochrony. Obecnie stosuje się go raczej jako ciekawostkę lub do zakodowania mało ważnych informacji. Małe i duże litery nie są rozróżniane. Na poniższym przykładzie widać, że mechanizm jest bardzo podobny do szyfru Cezara i różni się jedynie wartością przesunięcia.

Ten szyfr o dziwnie brzmiącej nazwie został użyty przez Niemcy w czasie I Wojny Światowej do szyfrowania rozkazów i wytycznych. Jest to udoskonalona wersja szyfru ADFGX. Zasada jego działania opiera się na nadaniu każdej literze tekstu szyfrowanego pary liter A, D, F, G, V lub X. Następnie tworzone jest słowo kluczowe, aby dodatkowo utrudnić kryptoanalizę. Całość zbudowana jest z tabelki, z literami i cyframi w środku. Osoba, do której wysyłano wiadomość musiała znać zarówno słowo kluczowe jak i rozmieszczenie liter w tabeli. Obrazuje to lepiej poniższy przykład.

Zaszyfrujmy słowo Kaspersky. W tym celu łączymy litery w pary:

K - FV
A - GX
S - AG
P - AV
E - VA
R - VD
S - AG
K - FV
Y - XF

Kolejnym krokiem jest wybranie hasła - my wybierzemy słowo SZYFR. Następnie przepisujemy w jednym ciągu do nowej tabelki, pary liter z tabeli znaków ADFGVX. Każda kolumna musi mieć tyle samo liter, zatem jeżeli będzie ich brakowało, należy je dopisać. Tak też i w tym wypadku, zatem dwa ostatnie znaki w tabeli to cyfra 0.

Ostatnim krokiem jest ułożenie kolumn z literami hasła w kolejności alfabetycznej.

Teraz możemy już przepisać zaszyfrowane słowo z ostatniej tabelki, w tym celu przepisujemy litery po w kolejności od lewej do prawej. Powstały ciąg znaków dla dodatkowego utrudnienia dzielimy po 6 pozycji (ADFGVX).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK